Tarih bilen arkadaşlar bi bakabilir mi kafam karıştı.

(İnternette bulduğum kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla)(yanlışım varsa düzeltin). Şeyhülislamın zorbalığından dolayı 4. Mustafa Alemdar Mustafa Paşa'yı yanına çağırıyor, konuşuyor. 4. Mustafa, Paşa'yı bir yere gönderiyor kolaçan etsin diye. Sonra Paşa sarayı basıyor 2. Mahmut kurtuluyor falan filan. E şimdi Alemdar Mustafa Paşa 4. Mustafa'yı ilk seviyordu da sevmiyor hale mi geldi. Başta Alemdar Mustafa Paşa olmak üzere bu eylemlerin doğrusunu ve bunları yaparkenki düşünce yapılarını (niye yaptıklarını) bilen varsa açıklayabilir mi

Çok detaylı bilgi sahibi olduğum konular değil ama dördüncü mustafanın alemdar mustafayı şeyhülislam (ataullah efendiyi kadtediyor olmalısınız) zorbalık (kime?) ediyor diye yanına çağırdığına dair bir bilgi duymadım. Açıkçası kulağa mantıklı da gelmiyor. Alemdar (bayraktar) Mustafa paşa başından beri nizamı cedid yanlısı olarak anlatılır. Ancak kabakçı mustafa paşa isyanından sonra dördüncü Mustafa'nın tahta geçmesiyle birlikte biraz pragmatik davranarak önce bu tayfanın (nizamı cedid karşıtlarının) güvenini kazanmaya çalışır. Aslında başarılı da olur. Onları sadece isyanın sorumlusu olan şeyhülislam ataullah efendiyi ve kabakçı mustafayı cezalandıracağına dair ikna eder. Ama o iş öyle olmaz. Bunların kafasını aldıktan sonra bayrakçı, (enver ziya'nın söylediği üzere) on beş bin askerle babıali'yi basıp sadrazamdan (musa paşa olması lazım) mührü alır. Mustafa tahttan inmeyince saray kapısını kırdırır ama o zamana kadar üçüncü selim öldürülüp sarayın avlusuna atılır. Sonra cariyeler Mahmut'u kurtarır vs.

Bayraktar, Mahmut tahta geçince sadrazam olur ama pek sevilmez. Mahmut, senedi ittifaktan onu sorumlu tutar, ulema bunun götü kalktı diye ona uyuz olur. Yeniçeri de bayraktar, sekbanı cedidi kurunca ondan iyice hoşlanmamaya başlar. En son isyan patlak verir ve cephaneliğe sıkıştırılan bayraktar, yeniçerilerle olan mücadelesinden sağ çıkmayacağını anladığında cephaneliği havaya uçurarak üç yüzden fazla yeniçeriyi beraberinde götürür. Bayraktar Mustafa Paşa osmanlı tarihinin en manyak karakterlerinden biridir. Filmi hakkı verilerek çekilse gişe rekorları kırar.
  • stronzo  (30.01.21 18:04:04)
Çok teşekkürler. Alemdar Mustafa Paşa bayağı gözü kara biriymiş demek ki

  • namidigerkokuc  (30.01.21 18:41:05)