[]

Arabayla viraj yaparken...

Virajların yarıçapının küçük olması büyük olmasından nasıl daha tehlikeli oluyor? ÖSYM 2019'da sormuş?
 
merkezcil ivme a_c = v^2/r ve F_c = m*a_c. İvme yarıçap ile ters oratılı olduğu için yarıçap azaltıkça araca etkiyen kuvvet artıyor. Eğer F_c lastiklerin sürtünme kuvvetini aşarsa, araç kaymaya başlıyor.


  • reactionic  (30.01.21 15:41:22 ~ 15:41:57) 
yanı mantıken de öyle değil mi zaten? büyük yarıçaplı virajlar çok daha kolay dönülürken, küçük yarıçaplılarda zor baya yavaşlamak gerekiyor.


  • jelly bear  (30.01.21 15:45:54) 
direksiyonu bırakmadan viraja girerken gaz kesip virajın sonu göründüğü an gazı köklicen.


  • mikahakkinen  (30.01.21 18:47:32) 
dairesel harekette (çizgisel hız aynı iken) çap küçüldükçe merkezkaç kuvveti artar. yani araç daha kolay dışa savrulur. bu nedenle küçük çaplı virajlar (dhaa keskin virajlar) tehlikelidir.

@mikahakkinen

abi ne alakası var cevabın bu soruyla?
  • himmet dayi  (30.01.21 19:56:36) 
araçlardaki yanal sürüklenmeden dolayı.

viraja girerken yolun dışından virajın içini hedeflemek ve virajı yarıladıktan sonra tekrar yolun dışını hedeflemek gerekir ki çizilen yay(apex çizgisi) daha geniş olsun.
dar virajlarda dar apex'ler çizilmek zorunda kalındığı için hız da daha düşük tutulmak zorundadır.

upload.wikimedia.org
  • sinek kral  (30.01.21 21:44:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.