linux öneri

4 ram i3 işlemcili bi laptopum var. win 10 yüklü ama bazen en temel şeylerde bile kasıyor. atıyorum dosya silmek için sağ tık yaptığımda hemen gelmiyor vs.
o yüzden daha hafif bi linuxa geçmek istedim windowsu silmeden yanına kuracağım. sadece mpc hc vs. bi program ile film-dizi izliyorum bilgisayardan ve de internette takılıyorum ekşi youtube vs.

seri ve hafif bi versiyon önerebilir misiniz

arch iyidir kurması biraz uğraştırabilir ama wikisi baya başarıldıır ne ararsanız bulursunuz.de olarak da xfce kurdunuz mu süper.
yok uğraşmam derseniz manjaro xfce kurabilirsiniz biraz daha şişiktir ama.

Bu arada büyük ihtimalle sizi bir ssd paklar
  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (30.01.21 01:19:50)
Linux mint xfce, 3 yıldır kullanıyorum.

  • Simrug  (30.01.21 01:58:05)
benim de i3 4gb sony vaio'm var 11 yaşında. 8gb ram ve ssd upgrade ile hâlâ kullanıyorum. maddi imkan varsa upgrade yapınız.

  • phonex  (30.01.21 02:04:17)
onu bunu bilmem ben debian'ciyim arkadas

  • nibba  (30.01.21 04:53:38)
bilgisayar hızlı çalışsın istiyorsan ilk yapman gereken şey ssd almak. playing star again'in yaptığı gibi browser'da çok sekmek açıyorsan ram'i de artırman gerek. yoksa hangi linux'u kursan fark etmez.

ondan sonra linux mint xfce kur geç. bebek gibi çalışır.
  • alperz  (30.01.21 09:32:17)
manjaro kurdum. şimdilik birkaç eksiklik dışında fena değil. mpchc yi arıyorum ama vlc ile idare edicez bakalım. güzel şimdilik :)

  • papuayenigine02561  (31.01.21 13:45:47)