Powerline kurulumu hk.

modemin yanında bir dağıtıcı powerline'ım var.

alt kata da diğer powerline'ı kurdum. (wireless değil)

eskiden kalan bir türk telekom modemim vardı. bu modemi de bu powerline'a bağlamak istiyorum.

ardından da her iki wifiyi aynı yapıp, hangisinden güçlü sinyal alınırsa ona bağlanmasını organize etmek istiyorum.

ama tam bu noktada: bilmiyorum :)

yani powerline'ın ethernetini, bu bahettiğim diğer modeme bağladıktan sonra, bu modem ile yukarıdaki modemi aynı ağ olarak nasıl tanımlayacağımı, bu modemin interneti otomatik olarak nasıl alacağını bilmiyorum.

hangi ayarı nasıl yapmam gerekiyor?

bahsettiğin eski modem access point özelliği var ise yapabilirsin, yoksa olmaz. zaten arayüze girince ap veya bridge özellikleri varsa onları aktif edip, lan portlarından birine kabloyu takacaksın. wan değil lan.

  • malheiros  (28.01.21 12:37:02)
Alt katta Powerline'dan aldığın çıkışı modeme (router görevi görmesi lazım, her modemde o özellik oluyor mu bilmiyorum da) tak. Modem'e bağlanıp arayüzünden ayar yapman lazım, kitapçığı vs. duruyorsa bakarsın 192.168.0.1 vs. bir şey yazıp admin admin diye girersin tahminen (resetle en kötü, eğer daha önce şifre verildiyse)

Arayüze girince wifi ağı kısmına halihazırda olan (üst kat) ağın adını ve şifresini gir birebir.

Mesela bende wireless'li powerline var otomatik aynı ağı oluşturuyordu fakat ben farklı isimde kullanıyorum çünkü telefon vs. sapıttı birkaç kez illa daha güçlü sinyale bağlanmadı.

edit: router değil ap galiba evet. Karıştırmış olabilirim.
  • nhk ni youkosu  (28.01.21 12:39:53 ~ 12:40:53)