arap ülkelerinin baklavalarindan yediniz mi?

nasil buldunuz?

bugün toplantiya gelen arap misafirimiz getirmis ama hangi ülkeden onu soramadim, tatli var dediler gittim sadece. baklavayi görünce de cok sevinmistim.

ama yer fistikli baklava yapmislar, igrenc. hayatimda daha kötü birsey yemedim. orada caktirmadim ama cok kötüydü ya. hem serbetli hem tuzlu.

böyle mi hepsi?

yemedik.

  • goodz  (27.01.21 00:42:58)
Goodz+1

  • Kahir ekseriyet  (27.01.21 00:45:10)
Yıllar evvel suriyeden bi akrabam getirmişti. Hafif ısıtıp yemiştik ben çok beğenmiştim.

  • nickimin hakkini veremedim  (27.01.21 00:49:22)
Yedim (Dubai'de yemiştim), berbattı bence. Hem kalite olarak, hem lezzet olarak bizimkiler bin basar.

  • roket adam  (27.01.21 01:19:52 ~ 01:31:54)
Vejetaryenken cok yemistim Suriye ve Lübnan baklavalarini. Cok üst düzey tatli yapiliyor Lübnan´da, zaten mutfaklari da cok iyidir, siz kotusunu yemissinizdir.

En son Israil ve Filistin´de yedim, yine bizimkilerden cok daha iyi malzeme kullandiklarini gordum. Zaten Israil´deki fistik bizimkilerden cok daha lezzetli, bagimlilik yapan bir sey. Türkiye´de de iyi yapan yerler var ama sayilari cok cok az.
  • buf-e kür  (27.01.21 01:30:13)
Yedim, güzel degildi. Ama bu bir genelleme oluşturmaz. En az 5 günlüktü benim yediğim.

  • pass  (27.01.21 01:32:25 ~ 01:33:12)
Bizim baklavalar araplarinkine tur bindirir kesinlikle. Ayni sey doner falan icin de gecerli, araplarin yaptigi seyleri yiyip bizimkinde iyi dedigim hicbir sey olmadi.

Ama ikisini de bilmeyen birine yedirsen araplarinkini de begenebilir. Agiz tadi, aliskanlik meselesi.
  • cooperr  (27.01.21 01:37:18)
Farklı zamanlarda çokça yeme fırsatım oldu.
Bana hepsinin tadı aynı gelmişti nerede yesem hep aynı ağır tat vardı.

  • Fiyu  (27.01.21 01:49:08 ~ 01:53:50)
  • freebird5406_2  (27.01.21 02:14:36)
fıstığın hası ve kökleri levant*-halep hattında olduğu için şüphesiz en iyisi oralarda. lübnan mesela. hem zaten bunlar arap değil, levant halkı.

  • esref  (27.01.21 02:25:22 ~ 16:09:47)
Yemedim ama suudlar, körfez ülkeleri Arapları ve suriyeliler hem İstanbul'da hem de Mersin/Adana'da tatlıcıdan çıkmıyor, kilo kilo tatlı alıyorlar sürekli. Demek ki bizimkiler daha iyi :)

  • prole  (27.01.21 09:27:55)
Suriye, lübnan baklavaları tatlıları ve yemekleri bizim baklavalarımızı cebinden çıkarır zaten baklavanın ve Türk mutfağının orjinali Araplara ait. Baklava, künefe, kadayıf, burma vs. Şerbetli tatlılar hepsi aslen Arap işi ve hakikisi bizimkilerden çok daha güzel. İstanbul'da salloura ve senyora dan denenebilir.

  • acebi  (27.01.21 12:00:44)
Ürdün'de yedim, mükemmeldi.

  • SiyamkedisiZorro  (27.01.21 12:28:07)
Misir, suudi baklavasi vs kesinlikle sevmiyorum ama suriye, lübnan, ürdün tatlilari cok iyi.

  • kuehles blondes  (27.01.21 14:20:55)
Ben de bir iki yerde yedim. Türkiye'deki kaliteli bir baklavanın yanına yaklaşamaz.

  • zaxurani  (27.01.21 18:25:20)