Gözaltına alınmakla nezarette tutulmak aynı şey mi

Merhaba.Belki saçma ama merakımdan soruyorum.

Bu karakollarda nezarethanede tutulmak, gözaltına alınmış olmak mı oluyor kanunen? Mesela kavga gürültü oldu, polis bizi aldı götürdü. İfademizi de aldıktan sonra nezarete atarlar mı? Kısaca aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Gözaltına alınma,polisin,askerin kontrolündesin demek.onda da seni ortalarda dolanma ya da uzama diye direk nezarete atıyor.seni yakaladı getirir,önce karakol amirine seni gösterir der ki ,rıza baba adamımız bu,o da bakar alın ifadesini,gözlem altına alın der.sonra gider kimse yoksa senden önce ifadeni verirsin,sonra problemin sebebi sensen,suçluysan direk nezarete atar.dışarı çıkınca başına iş geleceksede direk nezarete atar.acil bir durum değilse sabah,acil durum varsa hemen savcıya gidersin.savcı bakar salın gitsin ya da tutuklayın der.

  • duptıs  (27.01.21 00:25:47)
aynı şey.

kolluk kuvveti adli olaylara müdahale eder ve önlem olarak gözaltına alır, nezarette tutar. olayın durumuna göre de adliyeye sevk eder.

bağcılar'da ahmet ile baran kavga etti. ahmet baran'ı beş yerinden bıçakladı. polis ahmet'i gözaltına alır ve nezarette tutar. çünkü ortada bir suç var. daha sonra ahmet mahkemeye sevk edilir. savcı bakar. ahmet resmen öldürme kastıyla üç kez kalbinin altından bir kez de bacağından bıçaklamış.

bu durumda ahmet denen şerefsiz tutuklanır. olayın detayları ve baran'ın sağlk durumna göre adam yaralama, kasten adam öldürme, cinayetten vs. ceza alır.

ama tabii bu yukarda anlattığım normal bir hukuk devletinde olması gereken. türkiye'de adalet diye bir şey olmadığı için tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırlar diye düşünüyorum.
  • tavish11  (27.01.21 00:28:24)