hosting tavsiyesi

Merhaba,

aşağıdaki sistemi çalıştırmak için satın almam gereken hosting size hangisidir.

Yardımlarınız için teşekkürler.

github.com

Kurulum

Projeyi yerel ağda çalıştırabilmek için gerekli yönergeler ile ilk kurulumdan hemen sonra yapılması gereken ayarlar burada anlatılacak. Eğer projeyi bir sunucuya yükleyip canlı ortama geçmek istiyorsanız, django deployment anahtar kelimesiyle internette arama yapmanızı öneriyoruz; zira işletim sistemi ve bazı diğer faktörlerin farklılığı sebebiyle binlerce kurulum senaryosu ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda Django ile canlı ortama geçmek (özellikle konteynerleştirme yapılmamış ise) epey zahmetli. Projeyi canlı ortama almak niyetindeyseniz sunucuya kurulum yapacaklar için notlar kısmını da okumalısınız.
Python

İşletim sistemimizde Python’un kurulu olması gerekiyor. Linux tabanlı sistemlerin çoğunluğunda Python halihazırda kurulu olarak geliyor. Windows kullanıyor iseniz python.org adresinden uygun sürümü indirip kurmanız gerekiyor, kurulumu yaparken Add Python to PATH seçeneğini işaretlediğinizden emin olun, bu komut satırında Python’u çalıştırmamızı sağlayacak. Kurmanız gereken sürümü projenin ana dizinindeki beni oku dosyasında bulabilirsiniz.
Sanal ortam oluşturma

Proje ana dizininde (manage.py dosyası bulunan dizin) komut satırını açıyoruz. Şu aşamada projemizi bir “sanal ortam” içine almamız gerekiyor, bu sayede sistemdeki Python’a dokunmadan işlerimizi halledebileceğiz. Bunun için Python’un paket yöneticisiyle (pip) virtualenv kütüphanesini yüklüyoruz:

pip install virtualenv

Not: Linux tabanlı sistemlerde Python sürümüne göre “pip” komutu değişebilir (pip3, pip3.8 vs.). Bu adımdan sonra proje ana dizinine sanal ortamı kurabiliriz. Bunu yapmak için:

virtualenv venv

Bu komut proje ana dizininde “venv” isimli bir klasör oluşturacak. Bu adımda sanal ortama geçiş yapmamız gerekiyor, sanal ortama geçiş yapmak için aynı dizinde şu komutu çalıştırıyoruz:

Windows için:

venv\Scripts\activate

Linux tabanlı sistemler için (çoğunda):

source venv/bin/activate

Bu adımdan sonra eğer komut satırının başında (venv) ibaresi yer alıyor ise sanal ortama geçiş yapmışız demektir. Komut satırında projeyle etkileşime girerken her zaman sanal ortamda olduğunuzdan emin olun.
Gereksinimlerin yüklenmesi

Sıradaki aşamada proje gereksinimlerini yüklememiz gerekiyor. Bunu yapmak için sanal ortamda ana dizindeyken:

pip install -r requirements.txt

Bu adımdan sonra projemizi çalıştırmamıza neredeyse ramak kalıyor. Projede kullanılan fakat requirements.txt dosyasında listelenmeyen bir gereksinim daha var: psycopg2. Bu kütüphane PostgreSQL veri tabanı ile bağlantı kurmaya yarıyor, fakat yerel ortamda SQLite veri tabanı ile çalışacağımız için bunu kurmamız gerekmiyor. Bu kütüphaneyi kurmadan devam etmek için INSTALLED_APPS’dan django.contrib.postgres app’ini çıkartmanız gerekiyor. Eğer bir önceki cümlede ne anlatıldığına dair bir fikriniz yok ise kolayca bu kütüphaneyi kurarak devam etmenizde herhangi bir sakınca yok:

pip install psycopg2

Tabloların oluşturulması

Sırada veri tabanında tabloları oluşturmak var. Bunu yapmak için yine ana dizinde peş peşe şu komutları çalıştırıyoruz:

python manage.py makemigrations
python manage.py migrate

Sitenin çalıştırılması

Artık projeyi çalıştırıp siteye girebiliriz:

python manage.py runserver

Bu komut siteyi 127.0.0.1:8000 adresinde erişilebilir hale getirecek. Bu adrese girdiğinizde siteyi gördüğünüzden emin olun.
Yetkili hesabının oluşturulması

Bu adımdan sonra giriş yapıp yönetim paneline girmemiz gerekiyor, zira sitemize hiçbir şekilde müdahale edemiyoruz. Bunu yapmak için komut satırında Ctrl+C kombinasyonunu kullanarak yerel sunucuyu sonlandırıyoruz. Sanal ortamda iken şu komutu çalıştırıyoruz:

python manage.py createsuperuser

Bu aşamada e-posta adresi, aktiflik statüsü (basitçe “1” yazabilirsiniz), parola ve nick vermeniz istenecek. Bu bilgileri doldurduktan sonra e-posta adresiniz ve belirlediğiniz parola ile siteye giriş yapabilirsiniz (siteyi açmak için bir önceki runserver komutunu tekrar çalıştırın). Site içindeyken yönetim paneline erişmeniz için herhangi bir yol yok, yönetici paneline girmek için 127.0.0.1:8000/admin/ adresine gidebilirsiniz. Burada yazar detay sayfanıza gidip kendinizi çaylaklıktan çıkarabilirsiniz.
Ayarların yapılması

Kurulumun tamamlanması için birtakım ayarların değiştirilip uygun hale getirilmesi gerekiyor. Dokümantasyonda her ayar için detaylı bilgi bulunuyor. Bu ayarlardan iki tanesini derhal yapmanız gerekiyor, aksi takdirde site düzgün çalışmayacaktır:

GENERIC_SUPERUSER_USERNAME
GENERIC_PRIVATEUSER_USERNAME
Geçici e-posta sunucusu

Güncelleme: E-postalar artık Celery ile asenkron olarak gönderildiği için arka planda bir de celery worker çalıştırmanız gerekiyor.

Son olarak, e-posta gönderen sayfalar ve fonksiyonlar (örneğin yeni kullanıcı kaydı) halihazırda bir e-posta sunucusu belirlenmediği için çalışmayacaktır. Fakat yerel ağda iken gönderilen e-postaları komut satırına yazdırabiliriz, bunu yapmak için ayrı bir komut satırında şunu çalıştırın:

python -m smtpd -n -c DebuggingServer localhost:1025

Bu komut satırı, açık olduğu sürece sözde e-posta sunucusu görevi görecek.

Herhangi bir VPS iş görür hocam. SSH ile ulaşabileceğiniz bir linux sanal makine kiralayın. Ben genelde www.digitalocean.com kullanıyorum.

  • plutongezegendegilmi  (26.01.21 11:50:26)
@plutongezegendegilmi, evet ama orada bir sürü seçenek var hangisini kiralayabilirim.

Bana bir hosting paketi seçebilme imkanınız var mı.
  • liberal  (26.01.21 11:55:42)
Ben sizin yerinizde olsam en basit 5$'lık general purpose droplet'i seçerdim. Üye sayınız artarsa, ihtiyacınız oldukça büyütebiliyorsunuz, 1-2 dakikalık iş.

Şu listeden en üstteki:
www.digitalocean.com
  • plutongezegendegilmi  (26.01.21 12:03:23)
1GB 1vCPU 1TB 25GB $0.007 $5

Bu bana yeterli demek, çok teşekkür ederim.
  • liberal  (26.01.21 12:12:20)
eger bu konulara cok hakim degilseniz muhakkak destek alabileceginiz bir hosting firmasiyla calismanizi oneririm cunku pek cok konfigurasyon ihtiyaci dogacak, cesitli sorunlar yasayacaksiniz. bu yuzden ben kendi adima gercekten her soruma sabirla cevap veren limonhosting'i tavsiye ederim. cok yabanci oldugum konular vardi, bilale anlatir gibi anlattilar, bazen benim yerime yaptilar.

  • faati  (26.01.21 12:38:48)
@faati ben de kebirhostingden memnunum ama email atıp bunlar sizde vr mı dediğimde malesef dediler.

Bu yüzden tecrubeli arkadaşlara soruyorum.

Hosting firması bu ayarları yapar mı ondan pek emin değilim.
  • liberal  (26.01.21 13:05:38)
-Eğer denemedi iseniz- öncelikle bu paketi bilgisayarınızda çalıştırıp nasıl çalıştığına bir göz atmanızı öneririm. En azından ne kadar esnek ve ihtiyaçlarınıza ne denli cevap verdiğine mutlaka göz atın. Belki üstteki arkadaşın dediği gibi bir çok yerinde tuning yapmanız gerekecek ve bu bilgiye sahip değilseniz öncü bir masraftan kaçınmış olursunuz. Bende digitaloceani önerirdim ama arkadaşlar önerdiği için çeşitlilik açısından vultr diyorum. Eğer değişmedi ise kdv almadıkları bilinir.

  • godspell  (26.01.21 13:11:19)