Kira gelir vergisi

İlk defa vereceğim.
1 daire (aylık 500 TL)
1 iş yeri (aylık 500 TL) için. (Kendim de ücretli çalışıyorum. Aylık 5.000 TL)
İnternette çeşitli sayfalar var ama karışık geldi biraz

Stopaj vs ödemedim iş yeri için.
Ne kadar vergi çıkacaktır bana ?

İkisi de 2020 yılı için istisna tutarının altında kalıyor. Yani vergi çıkmıyor. Ne zamandan beri kira alıyorsunuz.

  • cilekli krep  (26.01.21 10:21:17)
Aslında 3 yıl ama sadece 2020 için vermek istiyorum.
Evet vergi kaçırmak gibi duruyor ama milyon dolar kazanan futbolcular benden az vergi veriyor.

O yüzden böyle yapmayı düşünüyorum
  • harikeyn  (26.01.21 10:57:49)
beyan mart ayında yapılıyor.
toplam 12bin tl olduğu için istisnayı geçiyor. çıksa bile cok cuzi bir vergi çıkacaktır.

iş yeri kiracısı stopajı ödemiyor mu?
  • nuisance  (26.01.21 11:13:52)
Aslında şöyle bir sorun var.
İş yeri daire olarak kullanılıyor. Sadece tapuda iş yeri görünüyor.

  • harikeyn  (26.01.21 11:51:08)
Evet evleri 5 yıldan daha yeni. Biri 2 diğeri 3 yıllık.

Aslında hiç ödemek istemiyorum ama vicdanım beni rahat bırakmıyor.

Şimdi Mart ayında vergi dairesi bizzat gidip başvuru mu yapmalıyım ?
  • harikeyn  (26.01.21 16:40:19)
Evler yeniyse sadece damga vergisi çıkar. Mart ayında vergi dairesine gittiğimizde gerçek gider yöntemini seçmek istiyorum çünkü evlerim yeni deyin. Memurlar yardımcı olur.

  • cilekli krep  (26.01.21 19:42:25)
Vergiden muaf olsanız bile beyanname vermeye mecbursunuz beyan etmediğiniz dönemleride beyan etmenizi tavsiye ederim incelemeye girerse hem ceza yersiniz hem de tekrar beyan etmek zorunda kalırsınız ayrıca kara listeye girersiniz. Futbolcular konusunu yorumlamak için maliye politikası hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir buna benzer şekilde devlet bazen şirketlere de muafiyet sağlayabiliyor nurada yanlış bir durum yok her neyse boş verin siz bunları uzun konu sizin düşündüğünüz gibi değil siz beyannamenizi verin yeter.

  • acebi  (26.01.21 22:31:11)
evler yeni ise sadece damga vergisi ödeyeceksiniz +1

gerçek gider yönteminde amortisman ve düşülebilecek giderleri araştırın.
kredi kullandıysanız onun faizini dahi düşebiliyorsunuz.
www.hurriyet.com.tr
  • nuisance  (26.01.21 22:36:35)