haftasonu alkol satışı yasağının mantıklı açıklaması nedir?

sb

sana göre bana göre hiçbir mantıklı açıklaması yok.

yasaklayanlara göre "alkol covid'in bulaşmasını, yayılmasını hızlandırüyür. alkol zararlı, covid'li hasta alkol içerse ölüyür.
  • kibritsuyu  (25.01.21 17:41:04)
Sözlükte sanki şöyle bir şey okumuştum haftasonu tekellerin kapalı olması ve alkolün sadece marketlerden satılması eşitsizlik mi ne yaratıyormuş.

Ama bence de mantıklı bir açıklaması yok. Eskiden akşam 10'dan sonra yasaklıyorlardı bu da onun gibi.
  • turkce konusan uzayli  (25.01.21 17:54:53)
ne alaka! kim demiş ölüyor diye
tahminim şu: alkol = partilemek, kalabalık, içiçelik, dipdibelik vs

  • esref  (25.01.21 18:32:07)
Yasak varken temel gıda maddelerine erişim serbestisi var. Alkol ise Temel gıda maddesi değil

  • kisa  (25.01.21 18:49:26)
hastanelerde olusacak alkolle iliskili yogunlugu (alkol zehirlenmesi, alkollu yapilan kaza vs..) azaltmak icin yapiliyor. tabi sadece bu degildir. sosyallesmeyi onleme, hukumetin alkole bakis acisi vs.. de vardir. sadece biz degiliz bu arada.birkac ulke daha yapiyor.

bbc yazmisti.
  • buenosdias  (25.01.21 18:49:42 ~ 19:04:49)
Haftasonu alkol yasağı normal pandemi güvenliği şartlarında bana mantıklı geliyor, bu olay türkiyede geçmesin de anamaria diye hayali bir ülkede olalım mesela

Alkol ister istemez sosyalleşmeyi teşvik ediyor, büyük etkinlikler olmasa da evlerde arkadaş toplantıları vs

Ulaşım, eğitim, sağlık, kamu düzeni gibi alanlarda bütüncül bir eylem planına ek olarak olasılıkları düşürebilecek ek önlemler bana mantıklı geliyor

Fakat türkiye'de bu önleme kadar ihmal edilen bir sürü önlem, düzenleme, yaklaşım vardı
  • freebird5406_2  (25.01.21 18:58:51)
resmi gerekce, uzayli arkadasin yazdiklari..
tekel bayisi diyormus ki (yersen) "abi benim dukkan kapali ama adam migrostan aliyor ben zarar giriyom"..
ulkemizde hersey hakkkaniyetli oldugu icin..
  • alttaraf  (25.01.21 19:44:22)
Resmi ağızlardan yapılan açıklamalar bir kenara, kulak misafiri olduğum ihtiyar meclislerinde dolaşan bir söylentiye göre alkol satışının yasaklanmasının ardında kısıtlama başlamadan hemen önceki gün vatandaşların alkol reyonlarına hücum etmesini sağlayarak vergi gelirlerini artırmak gibi cin fikirli bir akıl yatıyormuş. Bilemedim...

  • huçi kuçi  (25.01.21 20:58:07)
Cumartesi insanlar bir poşet birayla 2 alt sokaktaki arkqdaşının kapısını çalıp sosyalleşmesinler diye

  • otopsicocugu  (25.01.21 22:08:43)