cep telefonu tamirini sıfırdan öğrenmek

Buna hobi olarak başlayıp ileride tek başıma ek gelire çevirmeyi düşünüyorum

Mühendislik çıkışlıyım fakat maalesef elektrik elektronik değil
ingilizcem teknik ve teknoloji konusunda iyidir, youtubeda bile neredeyse her modelin bir sürü teardown ve tamir videosu var fakat şimdiye kadar elime lehim aleti bile almadım teknik bilgim diyottur transistördür vs hiç yok fakat öğrenebilirim

Bunun için şimdilik hobi olarak uygun fiyata biraz eski ve bozuk telefonları alıp onarmaya çalışayım diye düşünüyorum, olursa ne ala olmazsa öğrenme maliyeti der geçerim

Aslında haftada bir iki gün böyle küçük bir teknik servise bir şekilde gidebilsem

Ya da bu konuda eğitim, sertifika veren kurslar kurumlar bulabilir miyim ? Belki işkur bile elektronik teknikerliği vb konuda kurslar açıyordur

Aklıma bu konuda başka fikir gelmiyor, iyi kötü fikir verip katkıda bulunursanız sevinirim

www.youtube.com

bu kanala bir bak
  • jelly bear  (24.01.21 23:59:04)
tamircileri dolaş ücretsiz çalışacağım de. kabul eden olursa yerinde öğren bir süre.

  • anarsika  (25.01.21 01:08:27)
eğer ingilizce varsa ifixit'e takılabilirsiniz. sitesi ve youtube kanalı var.

  • avianthem  (25.01.21 02:22:12)
Evet ifixit den haberdarım, youtube da da çok iyi telefonu dağıtma ve toplama videoları var

Mesela şurada a80 in içini açıp hareketli kamera mekanizmasına nasıl ulaşılacağını ve ilginç mekanizmanın nasıl çalıştığını gösteriyor
youtu.be
  • freebird5406_2  (25.01.21 02:38:22 ~ 04:37:12)
Ben de elektronik cihaz söküp takmayı çok severim. Çocukluğumdan beri yaptığım için elim biraz ince işlere yatkın. Telefonlarımı ve laptoplarımı komple söküp takabilmişimdir hep.

Bu hobimi sevdiğim için ve meslek lisesi okuduğum için uzun dönem stajımda yazılım yerine gittim teknik servisi seçtim. Pişman değilim. Bence kesinlikle faydası olur. Şuan ben de mühendis bir yazılımcıyım ama bir yanım hala teknik servis açıp o işi mi yapsam acaba diyor :)) O yüzden teknik servisler iyi olabilir ancak başlarda ince işleri, tehlikeli işleri size vermeyebilirler. En azından izler, tecrübe edinirsiniz. Veya daha ucuz cihazları size yaptırtabilirler. Ama benim staj durumum vardı. Bir tanıdık vesile oldu falan çalıştım ama şimdi belli bir yaşta giderseniz, yöneticisi şey diyebilir "kardeşim biz burayı yetişkinlerin hobi bahçesi olsun diye mi açtık".

Açık fikirli servislere denk gelirseniz şansınızı deneyin tabi.

Ama servis veya teknik eleman tanıdığı olmak önemli. Çünkü yapmadığınız, bozduğunuz işler mutlaka ki olacak. Teknik servislerin bile oluyor. Kendi aralarında paslaşıyorlar. O yüzden çevre iyidir. Hem parçaların nerelerden alındığını görürsünüz. En kötü yakınlarda bir yeri kafalayın, yapamazsam getiririm falan diye. En kötü o şekilde çözersiniz. Yapamazsanız karsız zararsız orada yaptırırsınız. Öyle öyle de öğrenilir.

Eliniz yatkınsa sıcak hava üfleme cihazı ve pena tarzı plastikler, cımbızlar, çeşitli ufak tornavidalar ve videolar işinizi görecektir. Telefon tamir setleri oluyor. İstanbul'daysanız eminönü-tahtakale'de bulabilirsiniz. Kesinlikle karlı bir iş. Parçayı 300 liraya alıp 600 liraya takarsınız gayet. Veya 30 liraya şarj soketi alıp 100 liraya takarsınız.
  • ananiyimioguz  (25.01.21 04:31:23)