[]

angela merkel'in soyadı neden merkel?

merak edip hayatını araştırırken fark ettim, aile soyadı kasner ve ilk evliliğinde eşinin soyadını alarak merkel'i kullanıyor. ancak daha sonra boşanıyor. şu an ise 98 yılından beri Joachim Sauer ile evli. ama ne şimdiki eşinin soyadını ne de kızlık soyadını kullanmıyor.

özel bir sebebi mi var kültürel bişey mi bu tam olarak neden merkel soyadını kullanıyor?


 
Büyük olasılıkla Merkel soyadını taşıyorken tanınır hale geldi, sonradan değiştirmek istemedi.


  • signore  (24.01.21 20:34:13) 
+1 @signore

almanya'da bence partnerler arasında soyadı takıntısı yok. bazı kadınlar eşinin soyadını almıyor bile. hatta eşinin soyadını alan erkekler bile var.
  • a man alone  (24.01.21 21:33:21) 
kendisi bir fizikçi ve akademisyen. akademi camiasında soyadı değiştirmek sıkıntılı bir şey.


  • nickini degistiren yazar  (24.01.21 22:21:28) 
O soyadla tanındığı için +1 Bizde de böyle bir durum var. Boşansan bile bazı durumlarda eşinin soyadını taşımaya devam edebiliyorsun.

Tmk 173/2: Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hâkim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.
  • kojonotsuki  (24.01.21 22:44:40) 
yukarıdakilere ek olarak almanyada kendin bir soyadı seçebiliyorsun. veya aile kurarken bizim ailemizin soyadı artık ne benim ne eşiminki "x" olacak diyebiliyorsun zaten.


  • rewlack  (24.01.21 23:30:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.