Fabrikada Döngü Süresi Ölçümü Yapmak

Bir ürünün üretim sürecindeki adımların döngü sürelerini (cycle time) ölçüp raporluyorum. Fakat dikiş kısmındaki değişkenlerin sayısı çok fazla. Halılar 4 ayrı kalınlıkta ve 6 dikiş makinesinde birer operatör çalışıyor. Halılar kalınlığına göre farklı sürelerde işleniyor ve 4 makine hızlı, diğer ikisi görece yavaş işliyor. Buna ilave olarak her halıdan 3 ayrı parça dikiliyor. Bu üç parçanın da süreleri az da olsa farklı.
Bu değişkenler sebebiyle ben bu süreci tek parça olarak hesaplayamıyorum.

Ölçümün güvenilirliği adına, 4 ayrı malzeme için ayrı hesaplama yapıp, her operatörün daima aynı makineyi kullandığını kabul ederek; işçilerden bu 3 parçayı art arda işlemelerini isteyeceğim. Normalde her biri önüne konan parçayı dikiyor ama hangi parçanın geleceği farklılık gösterebildiği için ben art arda x y z sonra tekrar x y z parçalarını dikmelerini isteyerek hesaplama yapmayı planlıyorum.

Böyle durumlar için başka bir alternatif mevcut mudur? Yani, bir işçi bir duvarı 20 saatte örüyorsa 2 işçi aynı duvarı 10 saatte öremiyor. Ama ben yine de bu 6 kişinin hızlarını hesaplamak durumundayım.

Sanırım hız kiloya göre değişiyor. Adet değil kilo üzerinden yapsanız, en sonda kilodan adete geçiş yapsanız olmuyor mu?

  • Frederick Co  (24.01.21 18:08:05)
Ortalama alman lazım.işe ilk geldiği zamanla,bir kaç saat çalışıp hızlandığı zaman arasında fark olur.el işçiliğine göre bu süre sektore gore yuzde 30 ları bulabilir.

  • duptıs  (24.01.21 18:35:11)
Kilo hesabıyla girmek mantıklı, böylece bu 6 operatörü tek bir birim olarak düşünüp oraya giren kadar ağırlığın çıkması için gereken süreyi hesaplayabilirim.
Fakat bu mikro düzeyde veri vermez. Yani kişilerin her 3 parça için 4 farklı tipte halıdaki ölçümünü yapıp bunların en sonunda toplanması yoluyla ölçüm yapmış olmam. Ancak yine de istdiğimi almış olurum.
Teşekkür ederim @Frederick Co

Ortalama alıyorum @duptıs, art arda 30'a yakın gözlem yapıyorum her çalışanın başında. İğne değişme, makara yenileme, rötuş düzeltme gibi şeyler de dahil oluyor. Grafiğe dökünce normal seyirden uzak olaylar ve bunların sıklığının gözlemleyebiliyorum.
  • Etanglement  (25.01.21 15:37:41)
aşama aşama süre tutup toplam al
prosesi de bozmamış olursun

  • bir soru sorcam  (25.01.21 16:49:23)