videocu arkadaşlara bazı sorular

selamlar,
1) farklı kameralar ile çekim yapıyorum. örneğin iPhone x, gopro hero 9 ve sony qx-100 (rx-100ii'nin aynısı). verdikleri görüntüler (doğal olarak) keskinlik, açı ve ışık açısından çok farklı oluyor. farklı kamera ve lenslerle çekim yapan yönetmenler, post processing'de bunları nasıl eşitliyorlar? iki görüntü arası geçişte fark hissediliyor yani.

2) renk konusunu çözemiyorum. yine farklı kameralar olduğu için renkler de farklı oluyor. mümkün olduğunca renksiz çekip postta renk atmak istiyorum ama açıkçası uğraşamıyorum, renkle uğraşmaktan zevk de almıyorum. bu custom lut'ları kullansam iş görür mü? kullandığınız lut'ları paylaşır mısınız?

3) iş akışı olarak, önce kurgu yapılıp sonra mı renk atılır? yoksa her ham klip için ayrı ayrı renk atılıp sonra mı kurgu yapılır? birincisini yapınca, farklı kameraların renk anlayışı dolayısıyla farklılık oluşuyor. ikincisi de çok vakit alıyor. nedir bu işin raconu?

Birini diğerine yakın olana kadar renk ayarıyla oyna sonra hepsine en son lut at. En kısa çözüm bu bence. Bazen kameralar aynı olsa bile lens, ışık, sensör bakımından görüntüler farklı olabiliyor.

  • olaylar olaylar  (24.01.21 01:23:54)