[]

bir bankadan ne kadar kredi çekebileceğimizi öğrenme süreci?

aslında tam olarak şunları araştırıyorum:

örnek bir durum vermeye çalışacağım:

diyelim ki 800.000 TL civarında bir ev almak istiyorum.
600.000 TL nakdim var, 200.000 TL civarında da konut kredi kullanmak istiyorum.

sürekli çalıştığım x, y, z bankaları bana 200.000 TL civarında bir konut kredisi verir mi vermez mi bu bilgiyi ögrenip ev arama sürecine o şekilde başlamak istiyorum.

bankalara sanırım bu şekilde bir ön kredi başvurusu yapılıyordu bir ara ama şu anda bu sürecin detayları nelerdir? sıfırdan basitçe anlatabilecek varsa harika olur.

bir de bankaya böyle bir soru sormanın dezavantajları var mıdır?

sanki bir ara dezavantaj yaratabilecek bazı kurallar vardı,
6 ay içinde bir kez önbaşvuru yapabilirsin
veya önbaşvuru yapıp 1 yıl içinde kredi kullanmazsan kredi puanın düşer,
veya şimdi bir önbaşvuru yapıp olumsuz cevap alırsan daha düşük bir tutar için 6 ay sonra önbaşvuru yaptığında olumsuz yanıt alma riskin artar gibi gibi.

böyle bir şeyler var mı veya geçmişte bir ara var mıydı yoksa ben mi karıştırıyorum?

 
Her bankaya hatta bir bankanın çalıştığınız şubesine göre bile değişir. Bankacınıza sorarsanız söyleyebilir size kredi limitlerinizi. Finansal geçmişiniz, gelir belgeleri, ipotek edebileceğiniz mallar ve kefil durumlarına göre çekeceğiniz kredinin miktarı değişebilir.


  • pass  (23.01.21 16:59:51 ~ 17:01:11) 
Kredi puanı önemlidir. Maaş aldığın bankadan kredinin çıkması daha kolaydır. Kredi limiti diye bir şey vardır. Mevcut maaşın, bankacılık sistemindeki toplam borcun ve limitin.. hepsi birbiriyle bağlantılı zaten. Zırt pırt istihbarat yapmana gerek yok. En doğru bilgiyi şubeye gidip alabilirsin..


  • silah taciri  (23.01.21 17:30:41) 
Her bankaya tek tek sorarsan yaptıkları kredi notu sorgusu yüzünden kredi notun bir miktar düşebilir. Bir dönem maasının/gelirinin %70i taksit tutarı olabilir(tüm taksitlerin toplamı tabii) gibi bir rasyo vardı ama o değişmiş olabilir şimdi. Bankadan öğrenebilirsiniz günceli.


  • primetime  (24.01.21 03:14:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.