sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri

oturdum saatlerdir bunu bulmaya uğraşıyorum ama doğru düzgün bir şey bulamadım. hep kitap çıkıyor. lisansüstü giriş sınavında "sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri nelerdir?" sorusuna kısa bir cevap olacak bilgiyi nereden bulabilirim?

sırayla niteller şöyle niceller şudur diye sıralasın. valla deli oldum ya.

uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum, bilimsel araştırma teknikleri adında bir dersimiz vardı ve ilgili dersle alakalı bir kaynak bulursan içeriğinde istediğin bilgiyi bulabileceğini düşünüyorum.

  • the feel good  (23.01.21 04:51:28)
bu tip özet bilgi ders notlarında olur, hızlıca baktım ama liste halinde veren türkçe kaynak bulamadım.

wikipedia'da şöyle bir liste var:

en.wikipedia.org
  • evanka  (23.01.21 05:10:49)
selam,

2 başlık altında dediğiniz gibi nitel ve nicel yöntemler olarak ayrılır. eğer sorunuz nitel araştırma yöntemi için ne gibi veri toplama yöntemlerinin olduğu ise;
nitel araştırma yöntemi için; gözlem,görüşme,mülakat,roportaj,vaka analizi gibi alt başlık olan veri toplama yöntemleri kullanılabilir.

nicel araştırma yöntemi için; deney,anket,nedensel araştırma gibi yöntemler kullanılabilir.

aslında elde edilen verinin nasıl işlendiği önemlidir. elde ettiğiniz veriyi duygularla,sezilerle, psikoloji&sosyoloji&antropoloji çerçevesinde değerlendirip bir sonuca ulaşmayı istiyorsanız araştırmanız nitel, eğer sayısal veriler ile araştırmanızı açıklayıp gerçeklik oluşturmak istiyorsanız nicel araştırma denebilir.

örnek olarak; eğer ben siz veya sizin gibi bir örneklem grubunun (Yüksek lisansa hazırlanan bireyler) sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri adı altında bir sorunun cevabına neden ulaşamadığını,buna neyin engel olduğunu, bu soruya neden sosyal bir mecrada cevap arandığını araştırırsam ve verileri yorumlarsam nitel;

yine aynı örneklem grubu için (yüksek lisansa hazırlanan bireyler) bu soruya kaç kişinin cevap bulamadığını, kimlerin bulduğunu, bunların yaş,cinsiyet vs gibi değişkenler için nasıl sınıflandırıldığını, nicel verileri ölçen programlar (SPSS gibi) sayesinde değerlendirip bir realite sunmam nicel araştırma olacaktır.
  • Nirvanaaa  (23.01.21 09:03:58)