Bu ev alınır mı?

Merkezi sistem olması ve yaşı biraz eksi puan oldu.
İçini kendimiz yapacağız o konuda bi problem yok.
Bu site zamanında kadıköy belediyesi tarafından yapılmış, o nedenle deprem dayanıklılığı konusunda biraz daha güveniyorum.

www.sahibinden.com

Net 65 m^2 eve 650 bin bence çok. Muhit güzel (orda yaşıyorum). Ama bu yaşta bu kadar ufak daire 650 bana abartılı geldi. 65 m^2 1+1'ler için anca oluyor.

  • himmet dayi  (20.01.21 13:34:27)
merkezi sistem bence artı puan olmalı :) yoksa ısınmıyor ev. ve fatura baya düşük geliyor.

  • jelly bear  (20.01.21 13:37:44 ~ 13:41:36)
rakam bana da fazla geldi. hem yaşlı, hem küçük ev.

sağlam da olsa eski. devresi borusu kablosu hep eski.
bir de merkezi sistemin kötü olduğu görüşü nereden çıktı hiç anlamıyorum. ev ısınır, tüm evler ısınır, tüm evler toplamda daha az fatura öder.
  • co2s2  (20.01.21 13:46:53)
bu ev 65 metrekareden her türlü daha büyük. oraya yanlış yazılmıştır. eğer gerçekten 65 metrekare ise de zamanında projesi baya iyi yapılmış olsa gerek. her oda ve salon olması gerektiği gibi eşyaları almış.

istanbul piyasasını bilemem ama izmirde bulsam böyle bir ev almayı düşünürüm açıkçası.
  • bigcaptain  (20.01.21 13:59:47 ~ 14:00:23)
cati yoksa o ev kisin isinmaz, yazin sogumaz.

  • hazen  (20.01.21 14:12:44)
mutfak minicik, masa bile koyamamışlar. tezgahta çalışma alanı neredeyse yok. odalardan birine de sadece yatak ve dolap sığmış. çocuk heralde ayakta ders çalışıyor. gerçi yatak ve dolap arasında döküntülerin olduğu bir bolge var ama yine de oda çok küçük. yaşam alanı yok gibi bi şey. benim ruhum daraldı evde.

merkezi sistem olması neden eksi ben de anlayamadım. aksine büyük bir artıdır. ama en üst kat, yine de ısınma problemi olabilir.

ben tercih etmezdim. istanbul bilgim sıfır. evi yorumladım sadece.
  • elorelia  (20.01.21 14:14:19 ~ 14:14:51)
evin en üst kat olması beni düşündürür. eski binalarda çatı-izolasyon vs. hep problemli oluyor. ayrıca ilanda kentsel dönüşüme girebileceği belirtilmiş. bu hususa da dikkat edilmeli buna göre karar verilmeli bence.

  • wendyangelamoiradarling  (20.01.21 14:14:58)
Bugün bu eve 500 binden fazla vermezdim. Alım satım vergileri ve emlakçı komisyonu dahil.

  • pass  (20.01.21 14:18:38)
Ev neti 65'ten fazla sanırım. Fiyat yüksek de neye göre yüksek? O konumda daha uygununu bulabilir misin? Zor. Bence tek çocukla bile rahat yaşanır. Dikkat etmen gerekenler: 1) site/apartman yönetimi sorunu var mı?
2) Bina depreme dayanıklı mı?
3) Çatı izolasyonu iyi mi?

Bunun dışında bence uygun. Pazarlık sünnettir.
  • prole  (20.01.21 14:20:09 ~ 14:20:53)
merkezi sistem kötü değil ama çatı katında yaşayanlar için kötü olur sanırım,
650 bin lira ödeyip her kış üşüyeceğim bir seçeceği seçmezdim,

Dairenin fotoğraflarının olmaması da ilginç geldi bana,
Olur da kentsel dönüşüme girerse ve müteahhite daire başı atıyorum 200 bin ödemek gerekirse o zaman yapabilir misiniz?

Gördüğüm kadarıyla kirası 2000 TL ediyor evin. Bu durumda satış fiyatı 325 kiraya eşit oluyor.
Standardı 240 kira, daha aşağısı olursa daha iyi şeklinde biliyorum.

www.sahibinden.com

Eğer 650 bin liranız varsa ayda 10.000 TL faiz alırsınız şu anda,

Tüm bunları bir arada düşününce bana pek mantıklı gelmedi o evi almak.
Ama ev alma işine sadece mantıkla ve finansal yönüyle de bakmayın.
Ben bu evi alırım ve bu evde mutlu bir hayat yaşarım diyorsanız bazı riskleri alıp cesaretle girmek gerekiyor böyle işe,
Varsın 100 bin liralık bir hata yapmış olun ama mutlu olun sonucunda,

Kolay gelsin,
  • michael_knight  (20.01.21 14:49:50)
alınmaz.

  • hakyememyemekyerim  (20.01.21 15:09:17)
şimdi baktım kirası 2000-2200 civarlarında.
250 çarpan yapsak bile 500-550bin arasında bir ederi olur

mesela aynı yerde ilan 575 ilan fiyatı olan bir daire var;
www.sahibinden.com

bana kalırsa bu yüksek faiz ortamında 500den fazla vermezdim.
  • nuisance  (20.01.21 16:02:56)
alınmaz hocam. 20 senelik eve o kadar para gömülmez. biraz daha şehirden uzakta ama yeni yapılmış sitelerden 2+1 alırsın o fiyata.

  • tantunisultansuleyman  (20.01.21 16:10:47)
şimdi çok kral fikir vereyim sizlere..
600-650bin ev için düşünüyorsanız.
hiç burdan almayın..
o rakamlara yatırımlık 2 ev ya da 1 ev artı emtiyaya yatırın..
sonra..
bu civardan kiralık ev araştırın..
1yıllık cash konuşun, pazarlık yeteneği kuvvetli biri yapmalı..
en az 1 yıllık peşinde 1ay bedevaya gelecek düzenleme yapın, aksi kurtarmaz..
kiralık evlerde de uzu vaadeli yapın kontratı..
faizler böyle giderse yüzde 20den kapak açılır..

sonra teşekkür edersin, hadi git ev bak sahibinden
  • hunharca ben  (20.01.21 16:15:28)
Cocuklugumun gectigi semtler. Bi kere bina yasi en az 26-27.

O civarin prestiji en dusuk tabiri caizse "fakir evleri"ydi. Simdi 650 bin lirayi duyunca cok sasirdim. Emlakci arkadas havuzu falan kadraja almis ama o yan sitenin olmali. Tatsiz tuzsuz binalar bunlar. Cok saglam olduklarini da dusunmuyorum. Dis cephe bakimlari yapilmadan once yikik dokuk binalardi bunlar simdi biraz eli yuzu toparlamis.

500'den bi lira fazla vermezdim. Gerci onu da vermem.
  • msb  (20.01.21 20:17:03)