Miras Konusu

Miras konularından hiç anlamadığım için soruyorum. Bir yakınımıza ön bilgi gerekiyor. Karışıklık olmaması için harflerle giriyorum konuya.

70 li yaşta ve hayatta olan anne(A) babanın(B) iki oğlu var.
Onlara da X ve Y diyelim.

Oğullardan biri(X) vefat ediyor.
Vefat eden kişinin eşi(E) ve bir çocuğu(C) var.
Vefat eden kişinin(X) üzerine bir ev, 2 araba ve bir miktar para var.

1. Paylaşım kimlere ne oranda, nasıl oluyor tam olarak?
2. A ve B de ölünce miraslarının ne kadarı E ve C ye kalıyor? E'nin tekrar evlenip evlenmemesi miras alıp almamasını etkiliyor mu?

Teşekkürler

1. Üçte 1 eşe, geri kalanı çocuklara olmalı, nikah payı olarak bakabilirsiniz.
2. Dede öldüğünde geline miras kalmaz, normalde vefat eden X'e kalacak miras çocuklara eşit bölünür.

  • atom karincanin torunu  (20.01.21 13:03:51)
X in mirasının 1/2 si E ye 1/2 si C ye kalır evli değilse.

A ölürse mirasının 1/4 ü x e 3/8 i X 3/8 Y ye kalır.

X hayatta olmadıpından 3/16 sı e ye 3/16 sı c ye kalır. Evli olup olmaması önemli değil
  • Mistyimage  (20.01.21 13:21:29)
Üsttekini düzelttim
X in mirasının 1/2 si E ye 1/2 si C ye kalır evli değilse.

A ölürse mirasının 1/4 ü b ye 3/8 i X 3/8 Y ye kalır.

X hayatta olmadıpından 3/16 sı e ye 3/16 sı c ye kalır. Evli olup olmaması önemli değil
  • Mistyimage  (20.01.21 13:23:12)
X öldüğünde A-B-Y'ye de miras kalır diye düşünülmüştü.
Öyleyse E ve C olduğu için böyle bir bişey mümkün olmuyor sanırım.

Aslında sorun şu: eşi(E) çocuğunu dede ve babanneye göstermeyeceğini söylüyor, tüm mirası da alıp. Biraz onunla ilgili sıkıntılar maalesef.
Dede-babaanne-amcaya da ölen kişinin mirası kalacaksa ve yıllar sonra dede babaanne öldüklerinde mirası E ye de kalacaksa çocuğu göstermeme gibi bir kötülüğe kalkışamaz. zira kendisi para odaklı bi kadın, ne kadar dede ve babaanneyi sevmese de.
  • lambada  (20.01.21 13:40:52)
birisi öldüğünde eşi ya da çocuğu varsa miras onlara kalır. yoksa kardeşlere kalır.

ölen kişiye annesinden babasından kalacak miras, çocuklarına kalır.
  • co2s2  (20.01.21 13:50:54)
Kadın eşinden kendisine ve çocuklarına kalan mirasta her türlü hak sahibi, torunu dede/neneye göstermeyecekse kendi bilir.

Ama buna karşılık dede/nene kendi mallarını diğer oğullarına devreder, haklılar da.
  • John Bloor  (20.01.21 14:17:31)