Kisirlastirilmis kedimiz sabaha dogru miyavliyor

Selamlar,

Kisirlastirilmis 2 yasina yaklasan disi kedimiz bazi gunler gece 3-4 , bazi gunler sabah 6-7 gibi saatlerce miyavliyor. Yanina gittigimizde susup normal takilmaya devam ediyor. Yaninda biraz durup sonrasinda yataga gectigimizde yine devam. Bir kere basladi mi biz tamamen uyanana kadar boyle devam. Biz uyaninca o uyumaya basliyor :( eskiden de haftada 2-3 kez yapardi ama son iki uc haftadir her gun boyle.

Gun icinde hep evdeyiz onlayiz zaten. Tek birakma gibi bir durum yok.

Sizin akliniza gelen neler var? Neler yapabiliriz/deneyebiliriz?

Yaptiklarimiz/denediklerimiz:

1- veterinere goturduk bir sorun yok dedi (kan tahlili yapmadi)
2- mamasi - suyu gece sinirsiz var
3- gun boyu oynayip yormayi denedik, bunu yapinca mesaiye 3'de degil 6'da basliyor :)
4- gun boyu uyutmamayi denedik, bunu yapinca mesaiye 3'de degil 6'da basliyor :)
5- isigi acik biraktik
6- bizim odaya alip kapiyi kapadik, odada miyava devam
7- bizim odanin kapisini kapadik yine devam.

bazen kısırlaştırmada eksik bırakılan bir parça olduğunda tekrar kızgınlık haline dönebiliyormuş kediler. benim kedimde ayrıntılı ultrason yapılınca fark edildi. yaşadığınız durum kızgınlık belirtisi gibi ise aklınızda bulunsun

  • serbest gezen koala  (17.01.21 11:39:20)
kapris yapıyor da olabilir. bendeki de telefonla konuşma düşmanı. ne zaman telefon çalsa konuşmalar fonda kedi miyavlamasıyla geçiyor.
tek çözüm daha fazla yormak.

  • tururo  (17.01.21 11:56:33)
Kedi tekir mi yoksa spesifik bir cins mi?

  • otopsicocugu  (17.01.21 12:15:54)
bir şekilde onu strese sokan bir faktör vardır.
kedilerde bu tip davranışlar genelde obsesyona dönüşebiliyor.
yani bir kere bir şeye başladığı zaman onu alışkanlık haline getirmesi çok kolay, geri döndürmesi de çok zor.
şu anda maalesef bu bir davranış bozukluğu halini almış yani.

kedilerimden biri buna benzer bir sorun yaşıyor ama bizimki demansla ilgili, yaşlı olduğu için geceleri biraz kafası karışıyor bazen.
hiçbir yan etkisi olmayan, yaşlı hayvanların da düzenli kullanabildikleri, böbreğe veya diğer organlara zarar vermeyen iki sakinleştirici önerebilirim.
bunlardan biri composure, biri vet expert'in kalm vet adlı ürünü.
composure kuru mama gibi bir yapıya sahip, kalm vet twist off kapsül şeklinde ve jelimsi bir kıvamı var.
yani kalm vet'i kediye vermek daha kolay oluyor.
composure'u havanla toz haline getirip yoğurt ya da yaş mamayla karıştırabilirsiniz.
bir kür kullanın, etkisi oluyor.
sakinleşip o alışkanlığı kırdığı zaman da zaten bir süre sonra unutur.
yani kür sonunda sakinleştiriciyi kesince tekrar kaldığı yerden devam etmez çünkü bu tip davranışlar genelde alışkanlıktır.

bu ürünler antidepresan değil, sakinleştirici etkisi olan bitkisel ürünler.
yani ilaç almak gibi değil, bitki çayı içmek gibi etkileri var.
rahatlıkla deneyebilirsiniz.

bunları istemezseniz başka bir seçenek de feromon.

benimki sakinleştiricinin dozuna artık alıştığı için bir arayışa girince veterinerim tavsiye etti.

www.feliway.com

buradan inceleyebilirsiniz.
ben de yeni kullanmaya başladım, etkisini gördüm.
sizin için prize takılan difüzör daha verimli olacaktır.
sinek ilacı gibi takıp hiç çıkartmıyorsunuz.
bir kartuş bir ay gidiyor.
üstelik mutlu da oluyorlar, güzel bir şey yani.
  • blatta hiberna  (17.01.21 13:05:46 ~ 13:31:39)
sizin odanın kapısı hep açık olsa. odaya alıp kapamak pek mantıklı gelmedi bana. odanın dışında kapının yine kapalı olması da. benimkiler de böyle bu arada. bazen yatağın dibine de gelip miyavlıyorlar uyurken sanırım canları sıkılıyor.

  • red g  (17.01.21 13:33:25)
british shorthair, normalde tum odalarin kapilari acik.

@blatta hiberna, tesekkurler bir bakalim.
  • fakyoras  (17.01.21 15:00:30)