Yetişkin sokak kedisini yıkayalım mı?

Arkadaşım iki üç ay önce mahallede bir kedi gördü, sanki evde bakılmış gibi iri ve temiz bir kedi. Neredeyse her gün karşılaşıyor kendisiyle. Yağmurlu havalarda çok yıpranmış, bir gözünde akıntı var, çok miyavlıyor dışarıda.

Az önce eve almış kediyi ama çok hazırlıksız. Şimdi kum ve mama almaya gidiyor ama kedi çok pis, tırnakları da aslan gibi. Yıkamaya çalışsa olur mu, ne yapacağız?

Yıkamaya çalışırsa kedi arkadaşınızı parçalar muhtemelen. Evcil hayvanlar için ıslak mendiller var, petshoplarda bulunur. Onlarla fazla çamurunu pisliğin silerse kedi gerisini halleder.

  • kobuzchu kiz  (15.01.21 19:27:41)
Hayır
Yıkamayın

  • otopsicocugu  (15.01.21 19:31:41)
yıkamayın, bağışıklığı düşer. hasta ise daha da kötü olur. kedinin pis olması hasta olmasından kaynaklı olabilir, hasta olduğu için kendisini temizleyemiyor olabilir. iştahı nasıl mama yiyor mu, ağzı burnunda akıntı var mı? bunlardan birine cevabınız olumsuz ise kesinlikle vakit kaybetmeden veterinere götürün. hasta değilse bile yarın randevu alın götürün bir vet e, genel bi muayene etsin, aşı falan yapar. sokağa çıkma yasağında vetler açık ve oraya gitmek serbest.

  • surprise  (15.01.21 19:35:57)
Ateşini kontrol edin, bizden sıcak olmaları normal ama alev gibi yanıyorsa(39’u geçiyorsa) sıkıntı vardır hemen veterinere gitsin.
Yıkamayın ve sakın tırnaklarını kesmeyin.
Balıklı mama tercih edin, tavuktan uzak durun. Suyu hep yanında olsun.
  • megalomaniac  (15.01.21 19:40:49)
Kedi kendi kendisini evde mis gibi yapar ama normal şartlarda sokaktaki kedi o kadar pis olmaz. Bence de vakit kaybetmeden veterinere götürülse iyi olur. Zaten aşı vb. için gitmek gerekecek.

  • bruce mclaren  (15.01.21 20:11:21)
eve gelince, rahata kavuşunca ve mamasını yiyip suyunu içince kendini temizlemeye fırsat bulur muhtemelen. tabii saglikliysa. mama vs yemiyorsa veterinere götürmeniz gerekir

  • yuvarlanantencereninkapagi  (15.01.21 20:41:47)
Cevaplar için teşekkürler, sahiplendirdik :)

  • hadi ya la  (15.01.21 22:29:43)