kısa çalışma ödeneği ve etik

şirketimiz aralık ayında 18 gün çalışmış 12 gün çalışmamış ve çalışanlarımız bu şekilde sisteme girmiştir.şirket 18 günlük maaş ödemiş kalan kısımda belli bir oranda devlet tarafından karşılanmıştır.fakat kısa çalışma ödeneği olmayanlar yararlanamadılar tabi.bu durumda bazı arkadaşların kaybı oldu.mesela 3000 tl alan 2700 tl eline geçti.sizce aradaki fark şirket tarafından tamamlanmalı mı?etik olan nedir?

şirketin personele iş verememesi şirketin sorumluluğundadır. yevmiye hesabı çalışılmıyorsa vermesi lazım

  • argent dawn  (15.01.21 00:14:57)
Is verememekten ziyade pandemi nedeniyle kapatilmasi devlet tarafindan zorunlu birakilan bir isletme.

  • grinito  (15.01.21 00:39:13)
kçö den yararlanamıyorsa o arkadaşların eksik gün kodu kçö değildir zaten. pandemi ücretsiz izin desteğinden de mi yararlanamıyorlar? onlara da verilen günlük bir destek miktarı var.

  • benaslinda  (15.01.21 09:03:52)
bu ödenekleri hep patronlar cebe attı zamanında

  • ShadowOfMoon  (15.01.21 09:26:26)
Simdi soyle oluyor rakamlari tamamen ornek veriyorum..30 gun maas icin 3000 tl maas alan 18 gun icin 1700 aldi.devlette 1000 tl odedi.300 tl kaybim oldu diyor.

  • grinito  (15.01.21 11:12:16)
sizin yine iyimiş. biz devletten kçö aldık diye şirkete borçlanmış gözüktüğümüz söylendi. kesinti yapacağız dediler yeni düzende.

  • evimin paspasi  (15.01.21 11:56:54)
bu işin etik boyutunu bu noktada düşünmek çok anlamlı değil. Kısa çalışma yasal bir hak ve şartları taşıyorsa işveren başvurur, şartları taşıyan işçiler de bundan yararlanır. kısmi kısa çalışmadan yararlanmış iş yeriniz ve 12 gün çalışma olmamış iş yerinde. normalde, iş yoksa ücret de yoktur, genel kural budur. onun yerine ücretten düşük olsa da kçö almışsınız o dönem için. Şirketin kalanını tamamlama gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.

  • kojonotsuki  (15.01.21 13:23:07 ~ 13:23:33)
bizim şirketimiz eksik kalan kısmı ödüyor. bence olması gereken de bu.

  • kablelvuku  (15.01.21 13:26:54)