[]

Aşının etkinliği nasıl ölçülüyor?

Mesela %50, %80 verileri bulunurken bunun insanın bağışıklık sisteminin etkinliği mi yoksa aşı sayesinde mi olduğuna nasıl karar veriliyor? Sonuçta iki türlü de vücutta virüs izine rastlanıyorsa bunun ayrımı nasıl yapılıyor? Bağışıklık sistemi çok güçlü birinin vücudunda semptom gözükmeden hastalık bitebiliyor. Bu aşının etkisiyle nasıl ayrıştırılıyor?
 
Vücudun ne kadar antikor üretmiş olduğuna bakılıyor.


  • Mirket  (13.01.21 11:17:26) 
@mirket
Aşı olduktan sonra aktif virüs için neden daha az ya da daha fazla antikor üretsin ki vücut?

  • Unde bach canim  (13.01.21 15:51:14) 
Bildigim kadariyla antikor sayilariyla bi ilgisi yok. Asi veya plasebo enjekte edilen atiyorum 5000 kisiden kaci hangi seviyede hasta olmus ona bakiyorlar. Asi olan 5000 kisiden 10'u 3 ay icinde corona pozitif ve hasta olmussa, bu sayi plasebo grubunda 50'yse, asi %80 etkili olmus oluyor. Burada hastaligin seviyesinde hangi kistas alindigi önemli. Örnegin plasebo grubundan 10 kisi hastaligi agir/ölümcül sekilde gecirdiyse, bu sayi asi grubunda 1'se, bu sefer asi agir vakalari önlemede 90% koruma sagliyor denebilir. Eyyorlamam bu kadar.


  • catgroove  (13.01.21 16:50:58 ~ 16:54:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.