[]

Dijital platformlar neleri değiştirecek?

Özellikle sinema, tv ve kültürel olarak neler değişecek?

not: lütfen artık sinemaya gitmeyeceğiz tespitini söylemeyin.


 
degistirecek derken? zaten dijital platformlar yillardir var ve sektor ciddi anlamda degisti. eskiden bir kac buyuk produksiyon sirketi olurdu ve sadece onlar film cekebilirdi. bunun sebebi cekilen filmlerin dagitimi ve salonlarla anlasmanin zor ve maliyetli olmasiydi. simdi boyle bir gereksinim olmadigi icin kucuk studyolar da kitlelere ulasacak yapimlar cekebiliyor. netflix, hbo, amazon, blu tv vs hepsinin kendi ozel yapimlari var ve Disney, WarnerBros gibi sirketlerle kapisabiliyorlar.

bunun hem iyi hem kotu yani var aslinda. iyi yani maliyetler dustugu icin daha fazla secenek ve rekabet var. kotu yani ise, yine rekabet cok fazla oldugu icin buyuk butceli yapimlar artik karli olmuyor ve yuksek butceli herkesin aylarca bekledigi kaliteli icerikler olmuyor. son yillarda super kahraman filmleri disinda yuksek butceli icerik neredeyse yok
  • crucio  (12.01.21 19:52:49) 
Valla benim gördüğüm filmlerden dizilere bir kaymaya neden olduğu. Bi kaç festival filmini saymazsak doğru düzgün film izlediğimi hatırlamıyorum yıllardır, zaten sci-fi seven insanım, o sektör komple bitti. Fantastik diye de Marvel falan ittiriyorlar işte. Fakat (sonu kötü olsa da) GoT falan gibi güzel diziler çekiyorlar, eskiden bir diziye bu kadar para harcamıyorlardı, sitcom falan yapıyorlardı en fazla.

İleride ne değişebilir? Bandersnatch ile denediler (ve bence pek olmadı) ama interaktif film bekliyorum ben epeydir. Bu VR olayını tam bi çözebilseler sanki oradan yürürler gibime geliyor ama olmadı o henüz.
  • plutongezegendegilmi  (12.01.21 20:48:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.