Eğitim sosyolojisi ödevi

ödev tanımı şu:

"Eğitim, aile, din, ekonomi, siyaset gibi diğer toplumsal kurumlarla da ilişkilidir. İstediğiniz herhangi bir sosyolojik kurumu seçerek, eğitimin bu kurumla ilişkisini tartışınız. Yani ödeviniz, eğitim ve aile, eğitim ve siyaset, eğitim ve ekonomi gibi bir başlıkta, eğitim ve seçtiğiniz toplumsal kurumun ilişkisini sosyolojik çerçevede tartışmanız beklenmektedir. Mesela, eğitim ve aile ilişkisini, ebeveynlik stilleri, ebeveyne bağlanma vs. gibi bir temelden ziyade, ailenin çekirdek ya da geniş aile olmasının, boşanmış ya da boşanmamış aile olmasının, ailenin sosyo-ekonomik ve eğitim düzeyinin çocuğun eğitimiyle ilişkisini tartışmalısınız"

1) hoca burada tam olarak ne istemiş?
2) ödevi yaparken nasıl bir yok izleyeyim?

Makale bulmaya çalışın. Eğitim ve aile gibi bir konu yüzlerce kez araştırılmıştır.

  • dissendium  (11.01.21 23:09:03)
neden hiç kimse sorumu anlamıyor ya :( siz de hocanın ne istediğini anlamıyorsunuz değil mi? o yüzden cevap veremiyorsunuz :(

  • kezbanietzsche  (11.01.21 23:48:05)
Sayısalcı mısın acaba? :d çok açık. Zengin ve fakir kesim arasındaki epştim farkını inceleyeceksin mesela. Ya da doğu anadolu daki okulların ÖSS başarısı ülkede en düşük olan bölge. Nedeni tüm aptalların orada toplanmış olması olabilir mi? Tabii ki değil. Sosyoekonomik nedenler. Bunları inceleyeceksin.

  • black mamba  (12.01.21 00:06:07)
nesini anlamadınız ki? mesela hocanın verdiği örnekten gidersek; eğitim seviyesi düşük aileler daha fazla çocuk yapıyorlar. boşanma oranı eğitim seviyesi yüksek ailelerde daha çok. sebep; kadının eğitim seviyesi düşük olduğu için finansal özgürlüğü kazanması çok zor. bu nedenle boşanmak yerine katlanmak var. ayrıca yine eğitim seviyesi düşük olduğu için boşanınca ayıplanma, "dul kalma" gibi düşünceler hakim. bunları daha detaylı ve akademik dille yazacaksın işte.

  • candide  (12.01.21 00:18:58)
ya tamam da öyle her aklıma geleni paldır küldür yazacak mıyım? bunun belli bir yolu yok mu? onu soruyorum. bana bir şablon lazım ki ona göre ilerleyeyim. nasıl bir yol izleyeyimden kastım bu

  • kezbanietzsche  (12.01.21 01:34:32)