Rölantide akü şarj olur mu?

Araç yata yata aküsü zayıflamış. Bir de kamera olunca iyice emmiş enerjiyi. Araç 2 yaşında.

Şimdi çöp atmaya çıktım dışarı kaçak göçek arabadan da bir şey alacaktım, arabaya geçtim baltım ki ekranda akü uyarısı verdi. Araç içindeyim çalıştırdım, bir kere jandarma da geçti görmedi:) gündüz ledleri yanıyor. Diken üstündeyim. Normalde seyir halindeyken şarj oluyor onu biliyorum ama durduğu yerde şarj olur mu akü? Olmuyorsa boşuna heyecan yaşamayalım

olur olur. 10-15 dk çalışsın. haftada bir kaç kez çalıştırsan yeter.

  • westblack  (11.01.21 21:45:19)
yeni nesil araçlarda çalıştırmak yeterli oluyor fakat bazılarında uzun yol yapmanız önerilir.

aracın menüsünden voltaj değeri okuyabiliyorsanız o değerlere bakarap birşeyler söylenebilir akünün durumu hakkında.

çok gerekli değilse akım çekecek herşeyi çıkartın araçtan. kamera vs.
  • false pretension  (11.01.21 21:59:28 ~ 21:59:56)
Yeterli gelmeyebilir. Dinamonun gücü/ömrü de önemli. Flase pretension'ın dediği gibi akım çeken şeyler de önemli.

  • ykyt  (11.01.21 22:19:13)
boşa alıp aracı 1500 devirde tutarsan daha garanti olur.

  • orpheus  (12.01.21 02:34:33)
Genelde şarj dinamoları rölantide 13,8 V gazda 14,4 V elektrik üretir, yani rölantide düşük voltaj var özetle.

Aracın aküsünün o anki voltajını ölçmeden, dinamonun ürettiği enerjinin kapasitesini bilmeden şu kadar dakikada/ saatte şarj olur demek yanlış olur.

Ölçü aleti varsa bir iki denemden sonra süre hesaplanır, her seferinde ölçmeye gerek kalmadan belirli bir süre araç çalıştırılarak şarj edilir.

Araç ne kadar süre yatıyor? Bir aydan fazla yatıyorsa aküde sıkıntılar olur, araç uzun süre yatacaksa akü sökülüp oda sıcaklığında saklanmalı, ayda bir şarjı kontrol edilip gerekirse şarj edilmeli.

Bunu yapmayacaksak ayda bir en az bir saat (yine salladık süreyi) araçla dolaşılmalı, hem yürüyen aksam da bi kendine gelir, paslanmanın karıncalanmanın önüne geçilir.
  • John Bloor  (12.01.21 12:30:43)