Dezenfektan ve el kuruması

Bu aralar paso ofisteyim o yüzden evdeyken kullanma gereği duymadığım dezenfektanı ıfiste yoğun bir şekilde kullanıyprum. Bir haftadır ellerim aşırı kurumaya başladı. Nemlendirici sürünce sanki virüsleri yapıltırıcak elime gibi hissediyorum. Siz nasıl yapıyorsunuz? Kullandığım dezenfektan roll bu arada. Önce dez sonra el kremi mi sürüyorsunuz?

ben n11'den 5 litre izopropil alkol, 250ml %3'lük oksijenli su, 1 litre su, 100ml gliserin ve bir şişe de hanımeli ya da yasemin yağı(arifoğlu) alıp hepsini 8 litrelik su şişesinde karıştırıyorum. 6,5 litre civarı kokulu dezenfektanım oluyor. dünya sağlık örgütünün tarifini bu şekilde kolay bir hale getirdim hespalayarak.

gliserin olduğundan hem elleri kurutmuyor hem de alkolü hemen uçmadığından iyice mikrobu koronayı kırıyor.
  • alperz  (11.01.21 16:57:10)
Ben dezenfektana pek inanmıyorum, elimdeki bakterileri donduruyor ama hepsi orda yatmaya devam ediyor gibi hissediyorum(hiçbir bilimsel dayanağım yok sadece his)
Sık sık sabunla yıkıyorum, vücuduma yüzüme gözüme asla değdirmiyorum. Kalkıp yıkama şansım yoksa ıslak mendille 2 kere uzun uzun siliyorum ellerimi. Yıkadıktan sonra bazen biraz nivea yağlı krem sürüyorum ama dediğim gibi ağzıma gözüme sürmüyorum asla. Maske bu yüzden çok işe yarıyor bence.

  • zahlebinin  (11.01.21 19:19:39)
işteyken dezenfektan kullanmıyorum, ellerimi sık sık yıkıyorum. dezenfektanı ellerimi yıkayamayacağım bir yerdeysem kullanıyorum.
dezenfektanı kendimiz yapıyoruz, gliserinini çok koyuyoruz (ağırlıkça %1,5), elleri kurutmuyor. evet gliserini bol buluyoruz.

  • pati  (11.01.21 19:25:27)
Dezenfektanı sık kullanmayın cildin yağ bariyerini bozar. Krem o bariyerin yerini de tutmaz. Üşenmeyip sabunla yıkayın ofiste. Dezenfektanı dışarda kullanırsınız.

  • eatpraylaw  (11.01.21 20:12:18)