laptop bataryası

11.1V - 4050mAh - 45Wh değerlerinde olan laptop bataryası var. fotoğrafı ekte. 3 hücreden oluşuyor. ben bu hücreleri değiştirmek istiyorum. satın almam gereken pil 3.7v - 1350mAh mi olmalı? bundan 3 tane mi takmam gerek?

satın almanız gereken pilin tamamı, komple. hücre hücre değil.

  • sttc  (11.01.21 02:24:32)
@sttc TAMİR!!

  • war of the world  (11.01.21 02:34:04)
3 tane 3.7V 1350 mAh pil seri bağladığında 11.1 V 1350 mAh, paralel bağladığında 3.7 V 4050 mAh eder.

bi de piller standart olmayabilir. boyutları vs için bence önce açıp bakmak, sonra almak lazım.
  • sttc  (11.01.21 03:03:02)
3 hucre ise 3.7 volt 4050 mah olmali her biri. Standart hucreye benzemiyor, eger patlatmadan veya yangin cikarmadan hucrelerin kendisine ulasabilirseniz uzerinde kod falan yazar. 18650 olsa bi nebze ama bu sekilde bi bataryaya mudahale etmenizi onermem, eger ne yaptiginizi profesyonel olarak bilmiyorsaniz. Profesyonel batarya tamircisi olsaniz seri-paralel bagli hucrelerin kapasitesini sormazdiniz.

Ha illa tamir edecegim diyorsaniz da ciddi guvenlik onlemleri almanizi tavsiye ederim. Bicagin ucu degse yangin cikarma ihtimali var korumasiz hucrelerin.
  • icim urperiyor  (11.01.21 03:46:47)
6 adet 3,7v 2025mah başsız 18650 pil gerekli.3er adetlerini kendi aralarında seri bağlıyorsun. elinde 11,1v 2025mah iki grup oluyor. iki grubu birbirine paralel bağlıyorsun 11,1v 4050mah elinde batarya oluyor. batarya gurubun 11,1x4050mah = 44,995wh olur. pil seçimine dikkat et piyasada sony, efest, panasonic&sanyo gibi kaliteli markaların çakmaları çok var.

ayrıca bu iş hakkında bilgin yoksa hiç bu işe kalkışma. laptop bataryalarının tamamına yakınında eeprom bulunur. her bir pilin iç sıcaklığını ve voltajını vs tutan. pil değişimi yaparken anlık olarak eeprom beslemesini keserseniz batarya çöp olur. önceki piller ile eepromun bağlantısını kesmeden yeni pil gurubunu öncelikle eeproma lehimleyin daha sonra eski pilleri çıkarın.

eeprom nasıl zarar görmeden batarya değişimi yapılır? eeprom nasıl resetlenir? bunlar hakkında ileri seviye bilginiz yoksa bu işe kalkışmayın, bir süre sonra laptop anakartını değiştirmek zoruında kalabilirsiniz. (anakart güç denetleyicisi arızası)
  • krtkartal  (11.01.21 09:50:39 ~ 10:28:33)
sttc'ye kızmışsın ama doğru söylüyor. Bu soruyu soruyorsan bu bataryayı tamir edemezsin. içinde 18650 pil yok bunun. 486080 vardır büyük ihtimalle. Onu da zarar vermeden yapman çok zor.

  • lancelot du lac  (11.01.21 11:44:26 ~ 11:50:55)
lancelot du lac hocam, ben başka bir şey soruyorum sırf yanıt olsun diye başka cevaplar alıyorum artık sıkıldım bu durumdan. sırf bu yanıt için demiyorum ama bu aralar duyurunun kalitesi ciddi anlamda düştü. özellikle ilk cevaplar hızlı geliyor ama ya yanlış anlıyorlar ya da konu hakkında fikri olmamasına rağmen cevap vermeye çalışıyorlar. kaç kere duyuru yazıp silmek zorunda kaldım bu yüzden. yoksa ben de bilirim yeni batarya satın almayı değil mi? elim yatkın olduğu için açıp bakayım dedim bataryaya zarar vermeden ama emin olamadım o yüzden sormak istedim. 18650 pil olmaz büyük ihtimalle çapı uymayabilir kasaya.

laptop bataryasını neden değiştirmek istediğimi de söyleyeyim. bataryayı çıkarıp tekrar taktığımda pil takılı, dolmuyor uyarısı aldım. meğersem eeprom'u hesaba katmamışım. bir süre umursamadım pillerin içindeki hücreler de öldü. ben de bir maceraya kalkışayım dedim.
  • war of the world  (11.01.21 14:40:41)