ön çapraz bağ ameliyatı

1.yürümeye ortalama ne zaman başlanır?
2.koşmaya ortalama ne zaman başlanır?
3.ortalama ne kadar tutar? sigorta karşılar mı?
4.bende parsiyel rüptür var, koşabiliyorum, ağırlık çalışabiliyorum sadece yan hareketlerde dizim kayıyor. daha hafif bir süreç geçirir miyim?

bu vakadan vakaya değişkenlik gösterebilir.

ben 21 yaşındayken ameliyat olmuştum. dış menisküs ve çapraz bağ ameliyatıydı. 4 hafta sonra değnek attım. 4 ay kadar fizik tedavi gördüm. koşmaya ne zaman başladığımı hatırlamıyorum.

çapraz bağınızda bir yırtık varsa, ve yine de baştan bağ yapacaklarsa bir şey değişeceğini sanmıyorum. yine de bir amatörüm, doktorun demesi lazım.

maliyet konuları hk fikrim yok.
  • EasyTiger  (10.01.21 11:49:00)
2006 yılında oldum. kadavradan bağ geldi ve ayağıma vida ile monte ettiler. o zaman hacettepe ortapedi bölüm başkanı yaptı, burnundan kıl aldırmayan biri olduğu için prof olmasına rağmen beni denek olarak kullanmış ve para kazanmaya çalıştır. kemiğimin içine vidalama suretiyle ameliyatı yaptı. her spor yaptığımda ağrı çekiyorum. yıllar sonra izmirde levent kösdem'e gittim. artık bu tekniğin uygulanmadığını, kemiğimin fazla delindiğini ve bunu çekeceğimi söyledi. travmatik sporları yasakladı, yani futbol basketbol vb. basketbol oynarsam sadece şut çekiyorum, futbolu temelli bıraktım. oynadığımda yıllar geçmesine rağmen ayağım şişiyor.

demek istediğim teknik ve dr çok önemli.
1.yürümeye hemen başlarsın. önemli olan fizik tedavi bana hacettepedeki dr yaptırtmadı yürümem aksak gibi görünüyor bu sebepten.
2.koşmam 3 6 ay aralığında başlar.
3.benimkisi o zaman 2006da pahalıya mal oldu. çünkü ben sporcu olarak girdim ameliyata. bilgim yok.
4.bilgim yok.

gene de iyi bilen birine sormak lazım. benim ameliyat 15 sene önceydi.
  • mikahakkinen  (10.01.21 14:46:28)