mobilya tekerleği-civata çapı

İkea skarsta masanın altındaki ayakları çıkartıp yerine tekerlek takmak istiyorum. Bakınız ekli resimler.

Şimdi linkteki tekerleri aldım ama bunlar uymadı, civata deliğe göre büyük geldi.
Linkteki tekerlerin civata çapı 6 mm, masadaki deliklerin çapı 4 mm. Değiştirmek istediğimi söyledim fakat en küçük ölçü bu bundan daha küçük civatalı teker elimizde yok dediler. Bu arada civata ölçüsü olarak "M10 - 3/8" gibi bir tabir kullanıyorlar. çeşitli sitelerde baktım, google da aradım fakat 4mm çaplı civatalı tekerlek bulamadım, zaten ölçüler hep 3/8 4/9 7/15 gibi rakamlar.

4 mm çapı civatalı tekerleği nasıl bulucam, ne diye aratmam lazım?

www.e-tekerlek.com

matkabın yok mu ayrı bir delik açmayı dene istediğin çapta.

  • reanarchy  (07.01.21 08:16:39)
hocam aşağıdaki sitede verilen tabloya göre M5 vida/somun çiftinde iç çap 3,96 mm oluyor. büyük ihtimalle m5 vidadır bu yüzden.

www.elektrobank.com.tr

3/8 ifadesi de inch olarak hesaplama. 1 inch 2,54 cm olduğu için 3/8 inch 9,5 mm oluyor yaklaşık.
  • shadowfollower  (07.01.21 09:13:59)
hocam biraz baktım da, buna uyacak standart bir tekerlek bulamazsını büyük ihtimalle. onun yerine aşağıdaki linkteki gibi bir tekerlek ve akıllı vida alıp tekerlekleri vidalamak suretiyle masayı tekerlekli hale getirebilirsiniz.

www.e-tekerlek.com
  • shadowfollower  (07.01.21 09:36:45)