Tasinmak ya da tasinmamak, iste butun mesele bu :(

sevgili duyurucular,

cok ama cok dardayim. zordayim. mutsuzum. evde surekli bir gerginlik var. olay cok cok uzun. Ama ozetlemeye calisacagim.

2-3 sene once bir duyuru acmistim. www.eksiduyuru.com

buradaki arkadaslarin da fikirlerini alip, O eve tasindik. simdi ki problem ise o evden tasinmak.

gayet mutlu mesut yasarken hayatimiza pandemi girdi. ben ve esim evden calismaya basladik.

ev biraz dar gelmeye basladi. aslinda bana yetiyor ama neyse.
esimin sehir disindan gelen ailesi bizde cok cok zor kalabiliyor. 1+1 konusu yuzunden
asil problem ise; ev buz gibi. ortalama 12-13 derece

ev, sonradan eve cevrilmis. daha once sitenin yonetim ofisiymis.
her dairede dogalgaz var, burada yok. bu daire binanin ortak kullanim alanlariyla birlikte isiniyor normalde. 16-18 derece oluyor.

birde elektrikli istici yakinca idare eder oluyordu. Ama korona yuzunden ortak alanlari isitmamaya basladilar. evde haliyle buz hane.

Aileler baski yapti. hem bu kadar para veriyorsunuz hem sogukta duruyorsunuz diye :(

2 sene once benim is yerim eve yurume mesafesindeydi. simdi de arabayla 5 dakika gerci. esimin is yeri hala yurume mesafesinde.

ama ev cok soguk. ve sorunu bir turlu cozmuyorlar. 1 seneye dogalgaz baglatacaklami guya.ama o zamana kadar ne olacak bilmiyorum.

Velhasili kelam; uzayip sizide yormadan secenekleri siraliyorum;
Bu muhitte yasamaya devam edecegimizi varsayarak eldeki secenekleri siraliyorum.

Sabriniz ve desteginiz icin cok tesekkur ederim.

Ev1 :

Artilari

Boyasi yeni.
Epey sicak gibi. Alti ustu dolu.
Balkonlari buyuk ve cam balkonlu
Hicbir sey yanmiyorken bile sicak
Kombisi yeni ve guzel
Gunes aliyor. 3 cepheli
2. Kat
2 banyolu
Asansorlu

Eksileri

Cok buyuk, 4 oda
Dusakabin vs eski biraz
Parkeler bazi yerlerde kalkmis
Ocak yok, firin vs yok
Banyolar eski
Yeri biraz terste. Sokak cok sikisik
Her yer is merkezi
Kapali otoparki var ama vermeyebilirler
Caminin dibi
Biraz eski tip ev. 10-15 senelik gibi duruyor
Fiber internet yok

Fiyat 2600 + 100TL aidat

Ev 2:

Artilari;

Parkeleri, kapi penceresi yeni gibi
Bina yeni tip 3-5 senelik gibi
Kendinden cok dolabi var
Kiler gibi bi yer var
Ocakli firini var
2 buyuk balkonu var ikiside cam balkonlu
2 banyosu var. Banyosu yeni
Yeri nispeten guzel. Su an ki eve yakin

Eksileri;

Cok cok genis
Yuksek girismis kati. Iceri girince bir kat yukari cikiyorsun ama altinda daire yok
Bos hali oteki ev kadar sicak degil.
Yeri iyi ama otopark sorun olabilir kapali otopark var ama verirler mi bilmiyorum
Boyasi eski. Boya yapmak sart
Camlar bahceye bakiyor ama ev yol hizasinda. Evin icini gormek cok kolay yani

Fiyat 2500 TL + 150 TL Aidat

Mevcut ev;

Artilari;

Amerikan mutfak ( bence guzel ama sevmeyni de cokmus )
Site icerisinde. Kapali otoparkli, havuz, spor salonu var normalde
Yesil alani var
90 metre kare 1+1
Konumu cok iyi, her yere direkt yurume mesafesi
Depreme dayanikli
Guvenlikli
2. Kat ama alti bos
Cok buyuk bir balkonu var
Fiber internet
Bina altinda mustemilat
Kilerden bozma bir calisma odasi (bence iyi, rahatim)

Eksileri;

Isinmiyor. Hic bir sekilde isinmiyor
Dogalgaz yok. Sadece elektrik. Ortalama 250 TL elektrik faturasi geliyor
Elektrikli ocak verimli ve ise yarar degil
Balkon cok esiyor. Epey toz oluyor, 3-4 ay disinda kullanim disi

Yuksek aidat

Fiyat 2150 TL + 250 TL Aidat

durum hemen hemen bu :(

4 odali bi eve tonla hali ve perde lazim
daha bide nakliyat + emlakci komisyonu vs vs var
:( bir suru esya almak gerekecek vs

Baska secenek var mi?

Yoksa onceliklerinizi belirleyerek ilerleyin. Mesela ben giris kat istemem, siz ok diyebilirsiniz ama. 4 odali evi isitmak da mesele, bazi odalari isitmayabilirsiniz cozum olarak. 2’nin dezavantaji daha az gibi ama giris olmasi sikinti. Parke isini ev sahibine sorsaniz 1’de? Firin meselesi de ayri masraf evet ama spotcudan falan alabilirsiniz aslinda.
  • mor oje  (06.01.21 19:34:49)
Aceleniz yoksa biraz daha araştırın. Ankara için bahsettiğiniz kiralar çok yüksek. 1+1'e sığıyorsaniz villaya taşınmaya gerek yok. 2+1 vs de bakabilirsiniz. Yüksek giriş/altı boş ev ben tercih etmezdim.

  • elorelia  (06.01.21 21:59:15)
eski duyurunuzu da okudum. orada size destek veren arkadaşlar, ankara gibi bir yerde doğalgazı olmayan bir eve taşınmaktan bahsettiğinizi bilselerdi eminim ki hiç destek vermezlerdi. bu kadar önemli detaydan bahsetmemişsiniz.

bunu neden söylüyorum, bu seçeneklerinizde de eksileri iyi değerlendirmeniz için. gözünüzden kaçan, sizin için önemsiz bir şey çok önemli olabiliyor.
  • kenarortay  (06.01.21 23:26:04)
@kenarortay haklisin hocam :( ama o zaman dogalgaz olmadigini bilmiyordum
sonra evi begendik tuttuk gectik

@elorelia bende buyuk eve karsiyim. ama bir turlu bulamadik bu bolgede kucuk ev
bana 2 oda super yeter. 4 odali evde 2 kisi ne yapsin?
  • foster  (07.01.21 00:15:44)
Kenarortay +1

Ben olsam daha yapılı olduğu için ev 2'yi seçerdim ancak seçenekler çok az.

İşin aslı şunu söylemeye geldim. Evet babaannelik yapacağım. Ankara'da çok acı bie soğuk vardı. ÜŞÜTÜRSÜNÜZ. şu dönemde soğuk evde oturmak hiçbir şekilde akıl karı değil. normal grip nezle vs atlatıp korona mı acaba diye paranoya yapma olasılığının yanında vücut direncinin kırılması riskini göze alıyorsunuz soğuk evde oturarak.

Bahsedilen emlakçı vs paraları normalde belki lüks olarak görebilirsiniz ancak şu an imkanınız varken (ki eski duyuruya göre iyi kazanıyor gibi duruyorsunuz, allah artırsın) taşınmanız en sağlıklısı olacaktır. Büyük evde yaşamanın konforunu da taşınmadan anlayamazsınız bu arada. O kilerden bozma çalışma odasını kendi zevkinize göre dayayıp döşedikten, bir tane de misafir odası yaptıktan sonra bir daha küçük evin suratına bakmama ihtimaliniz yüksek.

Hayırlısı olsun, sevgiler.
  • amugochi  (07.01.21 03:06:12)