Yavru Köpek tuvalet eğitimi

Maltese Terrier cinsi 2 aylık köpek sahiplendik. İnternette videolardan falan gördüğümüz kadarıyla çit aldık, içine tuvaleti için ped koyduk, mama su kabını koyduk. Buraya kadar her şey iyi ama çite girince arkamızdan çok ağlıyor, resmen inliyor, uluyor. Biraz sabredin çıkarmayın diyorlar ama arada bir sevmeye çıkarınca veya salona getirince direkt dışarı bulduğu yere bırakıyor. Dışarı da ped koyduk, bazen pede bazen parkeye yapıyor, tutturamıyor. Sonra okudum çok türlü fikirler var, kimisi çite 6 ay1ıkken koyun diyor, kimisi ilk günden koyun ki alışsın diyor, kimisi çitin dışına çıkınca tuvalet yapacak diyor. Bir de arkamızdan ağlaması çok düşündürüyor ne yapacağımı şaşırdım, bilenler yardım etsin lütfen.

Yaşam alanına çiş yapmamak üzere programlanmış hayvandır onlar. İçgüdüleri böyle.
Çitin içini yaşam alanı olarak görüyorsa çitin dışına çıkınca yapar. Odayı yaşam alanı olarak görünce odanın dışına çıkınca, evi yaşam alanı olarak görünce de evin dışına çıkınca yapacak.
Tabi çişini tutma kapasitesini gözetirseniz bu böyle olur. Yoksa her yere bırakır.
Bir de ne kadar bebekse o kadar çok 'kaza' olacaktır :)
  • Mirket  (06.01.21 16:31:41)