Excel Gurulari Bu Nasil Yapilir?

Elimde 10 kalem hediye var ve hepsinden belirli adette var (hediye1'den 6 tane hediye 2den 3 tane gibi...)

Ali girip isminin yanindaki dropdown listten hediye 3u sececek, veli girecek adinin yanindaki listeden hediye5i sececek...

Istiyorum ki eger hediye 5in stogu 2 ise ve 2 kisi listeden hediye 5i sectiyse bir sonraki kisinin dropdown listesinde hediye 5 gorunmesin. Hangisinden stok varsa sadece onlar arasindan secim yapabilsin.

Nasi olacak bu is?

Makro ile yapılır. Her seçim yapıldığında makro çalışacak ve dropdown menüler baştan oluşturulacak. Çok uğraştırır ama olur.

  • himmet dayi  (05.01.21 20:51:27)
Dropdown'dan vazgectim o zaman. En basit sekilde halletmenin yoluna bakacagim.

Stok takip excellerini kurcalamak en mantiklisi sanirim.
  • brkylmz  (05.01.21 21:47:47)
Makro ya gerek YOK. Basit birer eğer ve saydıran formülü ile yapılır.

Önce örnek olarak 10 tane hediye için drop down kaynağı belirlenecek.

Mesela hediye1,hediye2 diye gidiyor, X1:X10 olsun bu, x sütünü için mantıksal bir sorgu yapacağız.. Bir de Z1:Z10'a hediye1, hediye2 vb diye tüm hediye isimlerini elle yaz.

Buranın yanına da her bir hediyeden kaç tane kaldığını saydıracaksın seçimlere göre. Örneğin bu da Y1:Y10 olsun bu saydıran yer de.. (tabi burada her bir hediye için toplam adetten seçilen hediye kadar fark hesaplayan bir formül olacak)

Şimdi X sütununda şu mantıksal sorgu olacak; eğer z sütununda görülen hediyelere ait kalan stoktaki sayı 0'dan büyükse z sütununda ki hediye ismini yazdır yoksa "" şeklinde boşluk koy diyeceksin.

Böylece hediye seçecek kişi dropdown menüyü açtığı zaman 0 adet görünen hediye seçeneğini göremeyecektir.

Karışık oldu mu bilemedim. İstersen mesaj ile bağlantıya geçebilirsin.
  • conta  (06.01.21 03:41:09)
Dedigine yakin bir sekilde cozduk hocam, eyvallah

  • brkylmz  (06.01.21 14:10:23)