Vitamin hapları - balık yağı hapı

- Vitamin hapları zararlı mı? (sağlıklı beslenemediğimden tek çarem vitamin hapları)
- Balık yağı hapları kilo yapıyor mu?

Ayrıca, bu hapların markası neyim farkeder mi? Vitamin aynı vitamin, di mi?

Sabo$ bu konu biraz ihtilafli.

Yeni bi yayin var, multivitamin icerisindeki folik asite bagli meme kanseri gorulmesi artti diye iddia ediyolar.

RDA diye bi sey gorursun haplarin ustunde. Recommended Daily Allowance'in kisaltilmisi. Yani gunde ne kadar o vitaminden alman gerekiyo aslinda filan gibi. Bazi vitaminler var, markalar yani, icinde %100 A, %100 D, %100 E vitaminleri var. Yani hic bi seyden A, D, E vitaminlerini almasan, hic bi yiyecekten almasan yani, ben onu karsilarim diye bi iddiasi var bu heriflerin. E peki, bu vitaminler vucutta biriken vitaminler. O nasi olcek? Yani A, D, E ve K vitaminleri vucutta birikir. Hem gidadan hem haptan alinca, ne yapcez? Onun bi cevabi yok. Birikecek ve zarar verecek.

Sonuc: RDA'lari %100 olan ozellikle A, D, E, K vitaminleri icin %100 olanlari her gun bir tane alma. Yarim alirsan da sen bilirsin.

Bu folik asit ve meme kanseri baglantisi da kafami bulandirmis durumda.

Marka farkeder. Ben de basarim bi marka, doldururum icine seker, karbonat, ne bilecen?

Balik yagini cok tuketemezsin. Icinde Omega 3 varsa cok faydali. Her eve lazim.

Bonus: Sigara ve kola iciyosan hic vitamin diye kasma, once onlardan kurtulmaya bak. Sonra vitamini dusunuruz.
  • compadrito  (19.05.10 03:48:30)
@ comp: sizin cevap yazacağınızı biliyordum :)
ayrıca hayır, sigara ve kola yok.

balık yağı neden çok tüketilmez? sırf kemiklerim için istiyorum yaşım geçmeden aslında.
  • black sabahat  (19.05.10 03:55:30)
kemiklerin için yoğurt yi günlük sütlerden al iç. :)
allam hem kola hem sigara gidiciyim ben. nikotin ve kafein ımmmmmmıııh
kendi hiç uygulayıcı olamayan birinin tavsiyeleri neggadene faideli olsun beyav tüh :)

he bir de istiridye kabuğunu toz yapıp satıyorlar. kemiklere birebir. en hasını bulmak lazım gelir ama sanıyorum, yalancısı çoktur.
  • kediebesi  (19.05.10 04:10:00)
sazan gibi atladik gene di mi?

"balik yagini, seni sismanlatacak kadar cok tuketemezsin zaten" cumlesinin pic edilmis halini yazmisim, ozur dilerim. balik yagi her eve lazim onda bi problem yok. civa miktari biraz kafa karistirici ama saf bi marka bulursan cok faydali bi eser.

sen askerden sevgilisi gelecek sabo$ degil misin? yasin kac basin kac da kemikten bahsediyosun?

mesture degilsin di mi? yani kollar ve bacaklar gunes isigi goruyo her gun 20 dakika filan.

uzun yuruyus yap, sporlarin en iyisi yuzme ama herkesin de o imkani yok. en ucuzu ve her yerde bulunani yuruyus.

bilgisayarin onune cakilip kalma. gece bu saatlerde ne isin var bilgisayarda mesela, kiziyim mi HII?

baharatlardan vaz gecme. zerdecal, zencefil, kimyon, say baba say...

balik yiyeceksen kucuk balik ye.

yumurta yiyosundur herhalde, haftada en az bir kere nohut, fasulye, bezelye, barbunya sulalesinden bi sey ye.

her aksam sarmisak, sogan ye. kokmayayim diyosan, pismislerini ye.

fast food'dan zinhar uzak dur. dusmanina bile yedirme.

hem iskender iskenderoglu dururken fast food'a kim bakar di mi? onu da abartma yani.

sizin or'larda yesillik bol olur. kekiktir, feslegendir, ebe gumecidir kaptir gitsin. semiz ye mesela, teyzengilin bahcesinde maydanoz yetistir.
  • compadrito  (19.05.10 04:12:59)
@ kediebesi: valla günde yarım litre, bazen 1 litre süt içiyorum sırf kemikler için. ama bu yaşıma kadar pek iyi beslenemedim, o yüzden sütün yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum tek başına :)

@ comp: yaş 21,5 ama 24'ünde kemiklerin dolumu tamamlanıyormuş diye duydum geçen bi seminerde. o yüzden yıllardır içmediğim halde deli gibi süt içmeye başladım falan...
bronzlaşmamak için de güneşe çıkmıyorum. (kötü bir alışkanlık)
  • black sabahat  (19.05.10 04:18:29)
Sabo$cum, deli gibi icme sutu mutu. Bi seyi deli gibi yapma. "Moderasyon"da yap. ILIMLI ol yani, mutedil hava gibi. Bilmem annatabiliyom mu?

Kemigine iyi gelecek sey, kisa kollu ve sortlu en az yirmi dakika gunes. Sutu de ic iste yarim litre filan. %100 RDA D vitamini alma demistik di mi?

Sonra kemiklerini kullanman lazim. En ucuzundan yuruyus onerdik. Camasir legeni tasi dedik. Ev isi yap dedik. Hamarat ol biraz, kalk GIZ evi temizle, sefkilin gelecek.

Yas 24 oluncu kemikler ne doluyomus? Cimento mu, dogal gaz mi? Sen yeterince guneslen, kasar peynirini ye, (beyaz peynirin iki misli D vit var icinde) yagsizindan olsun, yogurdunu gonder govdeye, yuruyusunu, ev isini aksatma da, kemiklerini bebek beklerken, bebek emzirirken dusunuruz. Hadi sindi git yat!
  • compadrito  (19.05.10 04:29:21)
Black sabahat balık yağı yazın çok güneş olduğundan pek önerilmiyor. Kış aylarında alman daha iyi.
Kemiklerin kalınlaşması 30 yaşına kadar sürüyor diye biliyorum.
Bronzlaşmana gerek yok. Yüzün, kolların, bacakların her gün 10-15 dakika güneş görsün yeter.
Kemikleri korumanın en iyi yolu, kasları korumaktır.
Vitamin eksikliğini tahliller yaptırarak öğrendiysen, doktorun önerisi ile al bence. Vitamin kaybını önlemek, avuç avuç vitamin hapı almaktan daha mantıklı geliyor bana.
Sütü abartma. Peynir, tereyağ ve yoğurt da ye.
Bu arada gözün aydın diyelim mi?
  • july14  (19.05.10 07:41:19 ~ 07:42:16)
taş devri diyetini incele sağlıklı beslenmek o kadar zor diil.
+ destek olarak
cod liver dan a-d vitamini (bunu alınca epa - dha ) da almış oluyorsun.
d3 vitamini
günde 2 gr c vitamini (toz ascorbic acid)
k2 vitamini öneririm.
  • joepiscopo  (19.05.10 08:25:27)
@july14: evet, gözüm aydın diyebiliriz :)

  • black sabahat  (19.05.10 16:42:46)