31 yaşından sonra almanyaya göçmek mümkün mü?

üniversite diploması olan (deü işletme),
ancak mühendislik diploması olmayan,
8 sene tecrübeli (çok sayıda projede fullstack developer olarak çalıştım. gerçekten çok sayıda. koftiden değil yani),

şuan tam 31 yaşında olan, başvurana görüşene kadar 31.5 yazşına gelecek olan evli biri için almanya mümkün mü?
yoksa "yav nabacaz bunu 22lik dimağlara yönelelim" derler mi?

31 gayet normal ve genç bir yaş özellikle avrupa için. o kadar yıllık tecrübe de varsa zaten sizin büyük yararınıza, gerçekten karar verdiyseniz almanca öğrenip linkedin kasın derim.

  • garavel  (03.01.21 17:20:34)
goc gitsin. 31 ne ki. oralardaki is ilanlarinda 28 yasindan kucuk olmali gibi sacma sapan ayrimciliga da rastlamazsin.

  • baldur2  (03.01.21 17:21:15)
Benim tanıdıklarım hep 35ten sonra göçtü, gittikleri pozisyonlarda hep iyi. Benim de sene sonu gitme planım var. 34 ve evli spor.

  • mirty  (03.01.21 17:52:03)
bence de dil calisin gerisi sandiginiz gibi yas ile ilgili sorun olmaz

  • ala09  (03.01.21 18:14:36)
22'lik dimağlara eğer AB pasaportu varsa ve yeni mezun arıyorlarsa yönelirler.

Almanya'daki çok uluslu bir şirketten yıllık 51k brüt maaştan yüksek bir iş teklifi aldıysanız diploma ve dil şartı olmadan çalışabilirsiniz: www.auswaertiges-amt.de
  • bruce mclaren  (03.01.21 18:16:30)
aa ben :D
ben evsiz halimle yapacağım sizin yine iyi, vergilerden falan avantaj var bi de sıkılmazsınız negzel :D

cevap: demezler, bi senedir sürekli göç edenlerle görüşüyor, konuşuyor veya youtube'tan falan seyrediyorum. öyle bir algı yok orada.
kesinlikle deneyin.
zaten iş başvurusunda yaş olayı bi tek bizim gibi tarım kökenli toplumlarda var, o yaşta insanlar yeniden lisansa başlıyor falan.. :/
  • jimjim  (03.01.21 18:54:14)
öyle bir göçerki... tek sıkıntısı dil olur. onu da 6 ayda halleder.

  • false pretension  (03.01.21 19:50:41)
@sivrisinek,

türkiye'deki ekonomik durumumuz gayet yerinde. birikmiş paramız yok, ama maddi bir sıkıntı yaşamıyoruz.
sadece buranın gelecek kaygısı, siniri, stresi bıktırdı. başka bir şeyden gitmiyoruz yani. oraya daha zengin olmaya da gitmiyoruz.

yalnızca, yarın bir gün kanser olursam, bana destek sağlayacak bir devlet olduğunu bilmek istiyorum.
çocuk doğurduğumda, özel okul dışında alternatiflerim olsun istiyorum. veya eşim doğurduğunda yine özel hastanelere "eğilmek" yerine, doğru düzgün bir devletin yardımıyla olsun bu iş istiyorum.

her kararımdan önce 50 defa düşünmemek istiyorum kısaca.

katıksız bir orta direk olmak istiyorum. ne zenginlik beklentim, ne de fakirlik kaygım olsun istiyorum.
  • whatdreamsnevercome  (03.01.21 22:08:03)
@sivrisinek hocam bu bahsettiğiniz ülke türkiye mi? ben başka ülkede yaşıyorum sanırım.

  • nothing in my way  (04.01.21 12:36:13)
Mümkün ama yaş ilerledikçe senin açından uyum sağlama zorluğu artar.

  • Andrew  (04.01.21 12:59:48)
rekabetin en az olduğu ülke türkiye mi? hocam ? aynı türkiye’yi mi yaşıyoruz ? @sivrisinek

  • garavel  (04.01.21 16:34:32)
@sivrisinek,

20-30k kazanmak sizce türkiye'de çok muhteşem bir şey?

benim işim için ortalama bir bilgisayarın fiyatı bu. ki 30k kazanmıyorum, rahatlıkla söyleyebilirim.

clio haricinde bir araç satın almak istesem cebinden 350-400bin tl çıkacak. (clio 280bin şuan)
bir çocuğum olsa, doğumuna 20bin liradan bir kuruş daha az para gitmeyecek. o büyüyüp bir okula gitse devlet okuluna mı yollayacağım? (ben devlet okulunda okudum. ama artık devlet okulları ışidçi yetiştiriyor) 5-6bin lira para gidiyor en dandik devlet okuluna.

yarın hastalansam,
yarın pandemi gibi bir şey çıksa türkiye cumhuriyeti devletinin tavrını gördük. herkese faizle kredi dağıttı, onu da sadece seçilmişlere dağıttı.

gelecek kaygısı budur kardeşim.
bugün 30bin lira kazanmanın, aslında geleceğine en ufak bir artısı olmamasıdır.

almanya'daki orta gelirli bir vatandaşla, türkiye'deki benim gibi iyi gelirli bir vatandaş arasında 50 yıl fark var yaşam kalitesi olarak. yaşam kalitesi denen şey sadece kazanılan parayla açıklanmıyor.

almanyada 3500-4000 euro kazanmak, şuanki halimden çok daha "rahat" ettirecek beni. işin özeti bu.
  • whatdreamsnevercome  (04.01.21 17:35:24)
Türkiye'de Türkiye dışında geçerli bir mesleği olan birinin Avrupa'da aynı işi yaparak "olduğu konumun altına düşmesi" imkansız.

Böyle bir mesleğiniz varsa Avrupa'ya ancak evlilik yoluyla gidebilenlerin söylediklerine itibar etmemenizi tavsiye ederim.

Yoksa elmayla armudu karşılaştırmış oluyorsunuz.
  • bruce mclaren  (04.01.21 18:05:35)
bruce mclaren'e katılıyorum.

gelir seviyesi artarken veya azalırken sosyal seviye ve beklenti sabit kalmıyor arkadaşlar.
ben 20k'yı maaşla çalışarak alıyorsam yani kuruyemiş büfesinden veya otogalari işleterek almıyorsam (hoş orada çalışan insanın da vizyonu başka olabilir) 20klık işlerde çalışan biri olarak 3k'ya çalışan birine göre -genellikle- başka bir çevrem, hayattan beklentim, hassasiyetlerim oluyor. beni motive eden veya kötü etkileyen olayların türleri veya en azından öncelikleri değişiyor. maslow hiyerarşisi gibi yani..
sadece biraz gezeyim flanörlük olsun diyen veya ailesine para biriktirmek için yurt dışına giden kitleden farklı sebeplere sahip olabiliyor bazıları.

neyse, ben hayatımda şöyle bir örnek duymadım; "ya türkiyede işim gücüm mesleğim kariyerim vardı, bırakıp geldim. şimdi asla aynı konumda değilim, çok mutsuzum." en en en kötü senaryoda bir iki yıl keyifsiz geçer sonra olmanız gereken yere ulaşırsınız.
  • jimjim  (04.01.21 20:03:29)
tam tersi. 22'lik dimağlara yönelip onu geliştirmekle uğraşacaklarına yetişmiş ve tak diye çalışmaya başlayabilecek insanları isterler. tam da göçmelik yaş.

  • amandil  (04.01.21 20:09:11)
36 yaşındayım. 40 yaşında göçezeyim. yaşla alakası yok.

  • stewie  (04.01.21 21:20:03)