cami sesi?

dayanılcak durumda değil artık. son 4-5 aydır, caminin hoparlörlerinin ayarlarını yükselttiler,
sabah ezanı sanki evin salonunda çalıyor. caminin minaresindeki hoparlörler tam evin karşısında gözüküyor (arada mesafe olmasına rağmen), 5 aydır her sabah ezanında uyanıyorum. denemediğim hiçbir şey kalmadı.

cam kapı kapalı olmasına rağmen uykumdan fırlıyorum.
bunu işkayet edebileceğim bir yer yok mudur? derdimi nasıl anlatabilirim?

en azından sabah ezanının sesini daha kısık yapmaları gerekmez mi?
benim şuan bebeğim olsa, mümkün değil uyuması. kanser hastası olsam, tüm gece ağrılarla uğraşıp zar zor uyusam, ne hale düşerim.

yok mu bu işin bir düzenlemesi?
her cami kafasına göre desibel mi belirliyor?

nereye şikayet edebilirim?

Belki CİMER çözüm olabilir.
Evde çocuk var, yeğen var vs. diyerekten yazsanız belki anlayış gösterilir.
Zaten CİMER bir şey yapmazsa da kimse yapmaz.

Ya da direkt gidip caminin imamına falan söylense mi bilemedim.
  • esse classic  (03.01.21 11:04:32)
Yaşadığınız şeyi malesef geçmişte ben de yaşadım. Yapmadığım şey kalmadı. Tek çareyi taşınmakta buldum. Okudugum kadarıyla sizin durum daha kötü hoparlörler karşınıza bakıyormuş yani ses direk size çarpıyor. Bende arada 2 bina vardı. Kısmalarını söylemeniz faydasız bu sefer de 2 sokak ötedeki moruklar ezan sesini duymuyoruz diye şikayete gidip sesi daha da açtırıyor.

  • limonlu eksi  (03.01.21 12:52:07 ~ 12:59:53)
Öncelikle belediye ya da siz ses ölçümü yapın bu ölçümün sonucunu kayıt altına alın müftülük belediye kaykamlık başvurun belli sesin üstünün sağlık için olumsuz olduğuna dair bilgileri ekleyin gerekirse doktordan rapor alın ve kurumların cevaplarına göre mahkemeye gidin.

  • zekicalik  (03.01.21 14:09:36)
bende de vardı böyle bir durum. önce gidip caminin hocasına söyledim evde hasta bir yaşlımız ve bebeğimiz var, neredeyse korkuyorlar artık dedim. Allah'tan anlayışlıydı da azalttı sesi. yapmasaydı ikinci gidişimde "hoparlörün sesini kısmadığınız her gün caminin camlarını kırarım" diyecektim ve üçüncüde de yapacaktım.

  • etna  (03.01.21 14:16:21)
Gece yatarken kulak tıkacı kullanın, en azından gelen sesi azaltır.

  • inheritance  (03.01.21 14:22:48)
Camii imamı ile konuştunuz mu? Bir rica belki bu işi çözebilir.

  • roket adam  (03.01.21 15:05:47)
cami, ezan vakti görünüp sonra kaybolanlardan mı hani tam şikayet ediyordun ki kaçtı elinden
sırasıyla müezzin, müftülük, diyanet, cimer diye gideceksin işte

  • esref  (03.01.21 15:15:25)