videoculara soru / son ürün 1080p iken 4k kaydetmek mantıklı mı?

elimde yeni bir gopro hero 9 var. youtube için içerik üretiyorum, içeriklerin 1080p.

alet 5k, 4k, 2k, 1080p video çekebiliyor.

sizce en yüksek imaj kalitesini almak için, gopro ile 5k çekip sonra post editinde 1080p'ye mi düşmek daha mantıklı?
yoksa zaten 1080 çıkış alacaksan 1080 çek mi dersiniz?

4k yayınlamayacaksan 4k çekmenin anlamı yok. ekstra yük.

  • jelly bear  (03.01.21 02:25:23)
Çözünürlükten ziyade bitrate önemli video işletmede, en yüksek bitrate hangi çözünürlükteyse onda çek derim ben. Her çözünürlük için ayrı bir bitrate oranı vardır, muhtemelen 4k en yüksek olandır.

  • Jux  (03.01.21 02:26:12)
5kyı işlemek tabii ki çok daha fazla güç, zaman gerektirecek işlemci ve ekran kartı tarafından.

1080 yeter.

benim 4 ve 5k ya ihtiyacım olmasa kesinlike raw çeken yüksek bit oranına sahip bir kamera kullanırdım. zira bunlar 4k ve 5k olunca fiyat konusunda çılgın atıyor.
  • jingle  (03.01.21 02:27:17 ~ 02:30:55)
yüksek çekip düşürmek daha keskin görüntü verir. Ekstra yük olduğu doğru, fakak kullanabileceğin de bir şey. Reframe yapabilirsin (zoom yapıp bir kısmını kesme, keyframe ile hafif zoom veya pan-tilt yapma gibi), ekstra dijital stabilize edebilirsin, hiçbirini yapmasan daha keskin görüntü alacaksın. Denemesi bedava.

Bitrate önemli tabii evet ama 8 bit çekiyordur zaten, eğer kalkıp 1080'de 100mbps iken 5k'da 150mbps ise ikisini deneyip karşılaştırmanı öneririm. Ama sanıyorum anlamlı bir bitrate artışı sağlıyordur.

edit:
Video File Format
MP4 (H.264/AVC), MP4 (H.265/HEVC)
Max Video Bit Rate
100Mbps (2.7K, 4K, 5K)

sanırım fullhd çekerken h264, 2.7k ve üstünde h265 çekiyor. H265'i işlemek zor, ama işleyebilecek pc'n varsa (laptoplar pek kurtarmayabilir) ben olsam 4k çekerdim. 5'e gerek yok.
  • rodriguez2  (03.01.21 02:31:15 ~ 02:34:31)