[]

altın kolye alış fiyatına yakın tekrar satılabilir mi?

bugün sallıyorum 1000 liraya aldığımız kolye, altın %30 arttığında, yine 1200-1300 bandına satabiliyoruz mu?

x ayar,y gram bir altın kolye sallıyorum 850 lira ama işçiliğinden vs haklı olarak 1000'e satılıyor. kuyumcular mesela alıp ölçüp tarttığında hmm bunun fiyatı 850 liradır evet deyip işçiliği umursamadan mı hesaplıyor napıyor?

işçilik fiyatı değilde ağırlık x ayar hesabı yapıyorlarsa eğer 14-15bin liralık üründe de aynı oranda kırma yaparlar mı mesela? 1000 liralığı 850-900 saymaları okey olabilir ama 14binlik kolyeye 12fiyat verilirse çok uç olmuş olmaz mı?

en ufak bir fikrim yok bu konuda, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 
Kuyumcular alıp ölçüp tarttığında hmm bunun fiyatı 850 liradır evet deyip işçiliği umursamadan hesaplıyor, aynen öyle.

O yüzden yatırım için aldığınız altının işçiliği az, üstünde taş gibi ağırlık olmayan şeyler olması daha iyi oluyor. Dümdüz bilezik gibi.
  • kobuzchu kiz  (03.01.21 00:22:34) 
İşçilik satarken para etmiyor, gramından bozuyorlar. Ama alırken öyle değil.


  • Kahir ekseriyet  (03.01.21 00:36:13) 
Alırken ayarına göre kaç gram altın alıyorsanız o bedel + işçilik ödersiniz
Satarken işçilik hesaba katılmaz kuyumcu eritecek nihayetinde modelin şıklığı onu ilgilendirmez
Taşlı süslü modellerle yatırım yapılmaz bu sebeple
  • cilekli pasta  (03.01.21 03:07:57) 
Yatirimlik gram altin ya da cumhuriyet falan alinmasi lazim. Taki olayinda duz bilezik bile olsa can sikici sekilde fiyat kirmaya calisiyorlar.


  • cooperr  (03.01.21 09:47:54) 
Her zaman satış fiyatından düşük olur.
Örnek verirsek; 5 yıl önce bileklik almışım 1000 lira, satacak olsam her zaman yarı fiyata kadar düşer.

Diyelimki bilekliği bugun satıyorum, altın fiyatları yükseldiği bir dönemdeyim, 1200 liraya satabilirim.
Fakat o bilekliğin bugünkü değeri 2500 lira falan olmuş.

Para olarak rakamın yüksek olması değer olarak da yükseldiği anlamına gelmiyor. İşçilikli altın her türlü düşer, bazıları yarıya düşer. Ama illa satılacaksa altının yükseldiği döneme denk getirilirse eline geçen para miktarı artar, kâr zarar olayından bağımsız.
  • epitaf  (03.01.21 10:36:29) 
Cevaplara + olarak hurda gram altın fiyatındab alırlar.


  • 1917  (03.01.21 12:06:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.