İBB- Baraj Doluluk Oranıyla ilgili Ne Planlıyor?

SB.

Konuyla ilgili gerçekten bilgim olmadığı için soruyorum.

Haberlerde henüz çok üst sıralarda yer bulamasa da barajların doluluk oranının İSKİ verilerine göre yüzde 20 civarında olduğu söyleniyor. İBB'nin yol haritası ne, bilginiz var mı?

30 metreküp ve üzerinde su kullananlara şu anda musluklara takılan bir aparat yolluyorlar ve ücretsiz. Bu aparatla daha az su kullanılması sağlanıyormuş. Şimdilik Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde pilot bir uygulama.

Yani doğa olayıyla ilgili İSKİ veya İBB'nin yapabileceği bir şey yok. Geçen yıl %120'lik yağış olmuş araıkta bu sene %22.
  • elektr10  (01.01.21 20:43:36)
sakarya kocaali ilçesindeki köyümüzde kocaman bir baraj yapıldı. melen barajı. amacı istanbul'a su taşımaktı. sahibi dsi. ibb ile alakası yok. baraj bitirilemiyor. olay bu.

  • iddaaci  (01.01.21 20:48:36)
belediye suyu bulmaz suyu satar

  • esref  (01.01.21 20:51:38)
kısa vade :

- su tasarrufunu arttırma yöntemleri
- melen suyundan pompalarla barajlara su taşıma
- ocak-mayıs arasının görece daha iyi geçmesini umma (çeşitli simülasyonlar yapılmış ama tarihin en kötü verileri gerçekleşirse durum ciddi)

orta vade :

- denizden kullanım suyu elde etme
- eksik bırakılmış melen barajını tamamlayarak devreye sokma
  • qaram  (01.01.21 22:21:41)
Bu sıkıntı her sene var hatta eski yönetim döneminde CHP'liler bunu siyaset malzemesi olarak kullanırlardı şimdi sesleri çıkmıyor. Asıl sıkıntı bu yıl ki su seviyesinin çok düşük olması ve kuraklık var. Beklenen yağışlar gerçekleşmezse (ki bilhassa kar yağması lazım toprağın suya doyması için) muhtemelen bu yazı atlatırız bir şekilde belki belli saatlerde kesintilere gidilebilir fakat böyle devam ederse asıl sıkıntıyı gelecek sonbaharda yaşayacağız ve İBB'nin bu konuda tasarruf ve kesintiden başka bir çözümü yok maalesef.

  • berkan11  (01.01.21 23:17:43)