[]

(bu konuda aşırı cahilim, mazur görün) asgari ücret artışı

asgari ücret arttı biliyorsunuz ki. bu artış özel sektörde çalışanların maaşlarını da artıracak mı? konuyu hiç bilmiyorum aydınlatabilir misiniz?
 
hayır. nasıl olsa asgariye zam yapıldı diye şirketler zam oranlarını yüksek açıklayacak, dolayısıyla beyaz yakalılar çok düşük bir zam almış olacak. yani asgari ücrete yapılan %20 küsür zammı sen kendi maaşında göremeyeceksin, ama şirket ortalaması asgariye yapılan zamla birlikte çok yükselecek.


  • condom kurşunu  (28.12.20 15:06:20 ~ 15:08:29) 
Zaten özel sektörle ilgili bişey değil mi bu. Yani benim bildiğim “ey iş verenler, bu ülkede, çalışanlarınıza asgari ücretten daha az ücret veremezsiniz. Bu ülkede özelde çalışan en düşük maaş bu maaş olacak” diyor devlet.

Ama şeyi bilmiyorum bak mesela asgari ücretten yüksek alan birinin maaşı bu artış oranında artıyor mu onu özel sektör çalışanları yazsın
  • top_secret  (28.12.20 15:06:28) 
özeldekiler de zam alacaklar ama asgari ücretlinin aldığı kadar olamayacak. o yüzden tüm bu tantana.


  • candide  (28.12.20 15:11:23) 
Asgari ücret zaten özel sektörle alakalı bir konu. Asgari ücret alan işçi (beyaz yaka da işçidir) varsa artık aylık ücreti belirlenen asgari ücretin altında olamaz. Yani zam yapmak zorunda işveren.

Eğer işçinin aylık ücreti halihazırda belirlenen asgari ücretten zaten yüksekse o zaman işverenin asgari ücret zam oranı üzerinden zam yapma gibi bir zorunluluğu yok. Hatta zam yapma zorunluluğu yok direkt. İstisnası ise sözleşmede veya sözleşme eklerinde zam yapılmasına yönelik madde olması.
  • kojonotsuki  (28.12.20 15:11:49) 
tefe-tüfe oranına göre yaparlar. %20 hayal.


  • sir gawain  (28.12.20 16:44:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.