sgk borcu yapılandırma

merhaba

birinci dereceden bir yakınım adına olan sgk işveren borcunu yapılandırıp tek seferde ödeyerek gecikme zammı indiriminden faydalanmak istiyorum.

e-devlet üzerinden yapılandırmaya kalktığımda “SGK tesciliniz olmadığı için yapılandırma talebinde bulunamazsınız" hatası alıyorum ama sgk tescilimiz mevcut.

bununla ilgili birkaç sorum var:

1) muhasebecimiz bizim adımıza yapılandırma başvurusu yaptığını söyledi fakat biraz başından savmaya çalıştı gibi hissettim. muhasebecilerin bu tarz başvurular için farklı bir kanalları mı var? benim başvuramayıp onun başvurabilmesi mümkün mü yani?

2) eğer ilk sorunun cevabı hayır ise kendim ilçe sgk’sına gidip başvuracağım. bu durumda yakınım adına ben başvurabiliyor muyum yoksa borç sahibinin şahsen mi başvurması gerekiyor?

teşekkürler.

sgk e-bildirge şifreniz ile uyg.sgk.gov.tr adresinden girip yapabilir, yapılmışsa ödeme planını görebilirsiniz.

muhasebeci de aynı yerden, aynı şifre ile girer.
  • kibritsuyu  (28.12.20 00:57:23 ~ 01:07:03)
cok tesekkürler kibritsuyu. e-devlet üzerinden sistem ve isyeri sifresine ulastim fakat kullanici adina ulasamiyorum. onu ögrenebilmemin bir yolu var mi acaba?

  • ben de  (28.12.20 01:21:37)
kullanıcı adı şifreyi alan yetkilinin tc kimlik numarasıdır. e-devlet'ten bulduğunuza göre yetkili de o kişi demektir. yani o kişinin tc kimlik numarasıdır. kullanıcı adının yanındaki ufak kutucuk da o e-devlet'te şifreyi bulduğunuz tabloda yazan "işyeri kodu"dur.

girdikten sonra soldaki menüde yapılandırma/7256 sayılı yapılandırma işlemleri seçip kontrol edebilirsiniz.
  • kibritsuyu  (28.12.20 01:32:37 ~ 01:43:45)