[]

laptop'ın şarjı bitip kapandığında laptop'u kaldığı yerden nasıl açıyoruz?!

Başlık sanırım pek anlaşılır olmadı, nasıl ifade edeceğimi bilemedim :(

Eski laptop'umda şöyle bir şey vardı: şarjı bitiyordu, kapanıyordu, şarja takıp tekrar açtığımda hiçbir dosya kapanmamış oluyordu. Örneğin excel dosyaları, outlook, outlook'tan açtığım e-maillar. yani laptop tam kapanmadan önce ne açıksa tekrar başlattığımda aynen oradan devam ediyordu, dosyalar açık geliyordu.

eski laptop'da sanki tesadüfen böyle bir ayar yapmıştım ama net hatırlayamıyorum. yeni laptop'da böyle bir ayar bulamadım.

bir fikri olan var mı acaba?

(lenovo thinkpad X270 windows 10 enterprise)

 
türkçesi "hazırda beklet", ingilizcesi "hibernate".

güç ayarlarından "pil bitince ne olsun" seçeneğine bunu ayarla.
  • kibritsuyu  (28.12.20 00:10:32) 
Pil belli bir seviyenin altına inince bilgisayar otomatik olarak uykuya dalar. Kapanmaz. Eğer bilgisayarın uykuya dalma özelliği kapalı değilse sonradan ayarlamana gerek yok. Varsayılan olarak zaten bu istediğini yapıyor olması lazım.


  • himmet dayi  (28.12.20 00:11:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.