Ürün benim değil mi? Satmıyorum.

Bir çoğumuz böyle bir şey duymuşuzdur diziler de filmler de.

Yasal olarak bir marketin veya cafenin ürünü satın almak isteyen kişiye karşı satmak gibi bir yükümlülüğü var mı yoksa sırf adamı/kadını beğenmediğinden red edebilir mi? Bu giyim kuşam olur. Kişinin tipi veya huyu olabilir.

Yasal olarak türkiye'de durum nedir bilmiyorum. İstemediklerine servis yapmamak için çeşitli bahaneler (bu masa rezerve, kapatıyoruz veya otelde ise yerimiz yok) bulurlar genelde. Abd'de bu tarz yasa var sanırım. Right to refuse service diye aratın çıkar.

  • the coon  (27.12.20 22:16:33)
Teşekkürler.

  • inte17  (27.12.20 22:25:21)
Yasal olarak teşhirdeki bir ürünü satmama hakkın yok.

Kanun:6502

Satıştan kaçınma

MADDE 6 – (1) Vitrinde, rafta, elektronik ortamda veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığı belirtilen bir ibareye yer verilmedikçe satışından kaçınılamaz.

(2) Hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz.

(3) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.
  • PoscheN  (27.12.20 22:35:40)
@PoscheN cevabımı almış oldum. Teşekkür ederim.

  • inte17  (27.12.20 22:41:52)
aynı yasa bizde de var tabi ki.

raftaki bir ürünü satamama şansı yok.

(ama türkiye gerçekleri diye bir şey var orası ayrı)

veya bir cafede restoranda masada bir ibare yok ise masayı sana vermeme şansı yok (hoş zaten masayı size vermeyecekse rezerve olmasa dahi koyuyor adam o yazıyı masaya)

başka bir örnek verelim, diyelim 100 liralık bir ürün alacaksınız markettesiniz, ama çalışanlar yanlışlıkla 10 kuruş etiket basmış. 10 kuruştan tüm rafı indirip alma hakkınız var yanlışlık olmuş deme şansları yok.(*) hatta ürün barkodluysa ve kasadaki ekranda 100 lira görünüyorsa yine etiket geçerlidir. bunu fotoğraflamak yeterli.
[(*)etik kısmına girmiyorum sadece teoriden bahsediyorum]

eğer hizmetse bahane bulmaları çok kolay. bir de üstte dediğim gibi üleke gerçekleri var. anında kavga çıkaracak personeller var. hır gürü göze alamayıp hee diyip gidiyorsun.
  • jamiro  (27.12.20 22:48:01)
eğlence mekanlarına tipinize/cinsiyetinize bakarak almayabiliyorlar.

  • nickini degistiren yazar  (27.12.20 22:54:41)
Böyle bir hakkın olsaydı karaborsa yasal olurdu

  • Unde bach canim  (27.12.20 23:17:54)