Emeklilik hesabı hakkında

Merhabalar.

Babamın sigorta girişi 13.01.1997

Toplam uzun vade gün sayısı 2937

Gerekli mi bilmiyorum ama doğum tarihi 24.09.1967

Bu şartlarda emeklilik durumu nasıl oluyor. 3600 gün doldugunda direkt emekli olabiliyor mu?

Konu hakkında bilgisi olanlar yazabilir mi ?

Teşekkürler şimdiden.

abi bilmediğiniz konularda ne kadar kolay ahkam kesebiliyorsunuz anlam veremiyorum...

www.google.com

tablonun erkekler kısmındaki 5825 gün 25 yıl ve 56 yaş şartının üçünü birden sağladığında emekli olabilir.
  • naksidil  (25.12.20 22:38:56)
@naksidil kesin mi bu şekilde ?
Peki 3600 gün hangi durumda gerçekleşiyor ?

  • bedrozan  (25.12.20 22:47:09)
www.google.com

emeklilik eğil kıdem tazminatı almak için o. yazıları okursanız anlayacaksınız.
  • naksidil  (25.12.20 22:51:44)
Bu şekilde emekli etmek için 3000 gün daha çalışması mi gerekiyor yani? Başka bir yolu yok mudur hani para yatırma falan? Bu konuda Bilginiz var mı ?

  • bedrozan  (25.12.20 23:16:16)
babanız 3 şartın hiç birisini henüz sağlamamış. üçünü aynı anda sağladığında emekli olabilecek.

  • naksidil  (26.12.20 09:12:45)
sgk'dan sorgulayabilirsiniz.
uyg.sgk.gov.tr
ikinci sorunuza gelince isteğe bağlı sigortalılık yapabilirsiniz ama o da sanırım toplu ödeme olmuyor aylık ödeme oluyor.
  • ifsitifi  (26.12.20 09:13:04)
sigortalının ilk işe girdiği tarihe göre tabi olduğunuz kanundaki şartlara bakmanız gerekiyor.
malulluk / engel durumu yoksa emeklilik için hem yaş hem sigortalılık hem de prim gün sayısının aynı anda sağlanması gerekiyor.

babanızın durumu için verilen linkteki hesaplara göre eksik kalan primleri ödemeniz halinde aylığınız bağlanır. tabi bu şartlar 4/a kapsamındaki sigortalılar için geçerli, bağ-kur ve emekli sandığı farklı şartları var.
eğer kalan primlerinizi isteğe bağlı yaparsanız bu durumda son 3,5 yıldaki ağırlıklı çalışma 4/b olacağı için kapsamı değişir.
askerlik dönemini iki yıla kadar borçlanabilirsiniz ama geri kalanını bir şekilde prim olarak ödemeniz gerekir.

eğer yaş ve sigortalılık süresi dolar ama prim günleriniz yetmezse toplu ödeme alabilirsiniz.
  • windymimas  (26.12.20 20:54:03)
bildiğim kadarıyla 3600 prim günü doldurursa 60 yaşında ileri yaştan emekli olabiliyor.
yani 3600 doldurup 60 yaşı bekleyebilir.

zaten yukarıda yazdıkları gibi en erken 56 yaşında olabiliyor eğer 5825 prim gününü doldurursa.
  • nuisance  (26.12.20 23:04:44 ~ 23:06:22)