soğukta koşuya çıkmak

kat kat giyiyorum ama akciğerlere buz gibi hava çekiyoruz normalden çok daha fazla, bu sorun yaratabilir mi?

2 saat önce geldim koşudan, 1 dereceydi hava. Boğazı veya ciğerleri zora sokacak bir hava yoktu. Azıcık burnum aktı o kadar. Ama daha soğuklarda düşük tempo koşmak mantıklı olabilir.

  • malheiros  (23.12.20 19:49:07)
eğer burun solunumu yapmıyorsan soğuk hava direkt ciğerlere gider ama önemli olan burun solunumu yapabilmek. ayrıca kat kat giyinmek doğru bir hamle değil.

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (23.12.20 21:34:51)
maske veya buff tarzı bişey takarsanız hava içinizi üşütmez

  • sttc  (23.12.20 21:40:35)
Buff yazmaya gelmiştim ben de. Biraz kesiyor.

  • superfluid  (23.12.20 21:48:08)
@kırmızı neden? hem üşümüyorum hem terliyorum iyi oluyor bence.

  • Tochinoshin  (23.12.20 23:42:34)
eğer formdaysanız ve yavaş koşuyorsanız burun solunumu yeterli olabilir ama diğer türlü zaten imkansız. Kırmızının dediğine paralel bir cevap verdim bende. Aşırı soğuklarda direkt ciğere çekmek bence de sağlıklı olmayabilir. Ama bu havalar değil eksi dereceler ve nemli havalar vb.

  • malheiros  (23.12.20 23:50:27)
çoğu insanın üşümesinin sebebi terin vücutta kalıyor olması. teri dışarı atan teknolojik ürünler var. ayrıca üşüme koşu başlamadan önce olur, koşarken üşüyeceğinizi düşünmüyorum. benim koşu kitim, bir tane kaliteli dri fit üst içlik, bir tane tayt ve ince rüzgarlık. koşu sırasında ergonomik olarak hem rahat hem tempo düşürecek kadar ağırlık yapmıyor.
eğer koşu temponuz yüksek değilse son kısım sizi çok bozmayacaktır. koşu bittiği anda yürümeniz gereken bir mesafe varsa terliyken bu sizin için risk oluşturacaktır.

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (24.12.20 09:29:56)
Koşu bittiği gibi üstünü değiştir. Koşarken ısındığın için kolay kolay bir şey olmuyor.

  • arnold schwarzeneger  (24.12.20 12:58:47)