Avrupa (schengen) ulkelerinde calisma vizesi?

selamlar. Avrupa'ya cokca is yapan bi firmaya basvurdum. Daha once Turk vatandasi biriyle calismadiklari icin benden avrupa ulkelerinde calisma ve seyehat durumumu sordular. simdi schengen vizesi ile seyehat edilebildigini biliyorum. ama schengen vizesi ile calisma izminim olmadigini da biliyorum. fakat sirket ingiltere merkezli oldugu surece (ingiltere'de yasiyorum) gecici olarak calisma imkanim var mi schengen ile? eger yoksa benim bu ulkelerden tek tek calisma vizesi mi almam gerekiyor surekli seyehat etme durumunda?

Brexit yuzunden isin oldukca zor.

Seni ise alirlarsa sana Ingiltere oturma ve calisma vizesi alacaklar. Oteki taraftan Schengen bolgesine gitmelik bir is olursa surekli vize alman gerekecek. Soz konusu isi bir ingiliz vatandasina vermek daha dogru cunku Ingiliz pasaportu ile 90 gun vizesiz Schengen girisi yapabiliyorsun.
  • cleric  (23.12.20 15:43:37 ~ 15:44:24)
ingiltere merkezli şirket ile geçici olarak schengen ülkelerinde çalışmaktan kastınız nedir? 3er 5er gün gidip gelmek mi? yoksa gidip 2-3 ay kalmak mı?

bu arada @cleric'in dediğinden tam emin değilim. ingiltere çalışma vizesi alınca, schengen ülkelerine istediğin gibi girilmiyor mu=?
  • co2s2  (23.12.20 17:25:30)
çalışma izni olsa da vize alacaksanız , normal vize alın devam edin. "geçici" çalışmalar için, ingiltere'deki işyerinizin geçici görevlendirmeleri için gittiğiniz yerde ayrıca bir çalışma izni almanıza gerek yok bence. biz yıllardır farklı ülkelerde "geçici" işler yapıyoruz, vize gerekliyse normal vize alıp devam ediyoruz. çalışma iznine gerek yok bence.

ingiltere'den çalışma izni olan birine daha uzun süreli şengen verirler bence. en kötü ihtimalle bir kere iki kere kısa dönem verirler, sonrasında uzun uzun verirler.
  • co2s2  (25.12.20 10:28:16 ~ 10:29:28)