[]

Yılda sadece 1-2 kez çok yoğun kullanılan siteler server'larını birleştirse

Herkese merhaba. Yattığım yerden bulduğum yeni bir fikirle karşınızdayım.

Üniversitelerin ders kayıt zamanında aynı anda binlerce öğrenci sisteme yüklenince öğrenciler hep şikayet ediyor biliyorsunuz. Ama yılda 2 defa 2şer saat yoğun kullanılan bir sisteme de çok yatırım yapmak biraz mantıksız.

Üniversite sınav sonuçları açıklanırken yine ösym sonuç açıklama sistemi kilitlenir genellikle.

Deprem olduğu zaman kandilli rasathanesi sitesi hayli geç yükleniyor (ama bunda diğer örneklerden farklı olarak sistemin ne zaman yoğunlaşacağı belirsiz)

Örnekler çoğaltılabilir...

Mesela 3 tane üniversite dese ki, güçlerimizi birleştirelim, ders kayıtlarımız farklı farklı ikişer gün olsun, ama sistemin yükü üçte birine düşsün.

Nasıl fikir? Bürokratik engeller dışında teknik engeller çok mu?

 
ölçeklenebilir yazılım geliştirmek zahmetli oluyor


  • Sir Anthony Hopkins  (22.12.20 17:50:15) 
işte bunun için aws var. ama devlet kurumları verilerini başka bir şirketin bilgisayarında tutmak istemiyor.


  • nickini degistiren yazar  (22.12.20 18:44:49) 
Çok daha güzel 2 yöntem var:

1- cloud
2- doğru düzgün kod yazmak.

İkisini de yapamama sebepleri teknik açıdan çok zayıf olmaları üniversitelerin. Bu sistemleri ya içeriden biraz kendi kendine bir şeyler öğrenmiş birine yaptırıyorlar ya da ihale ile alıyorlar ama ihale de işlemiyor, çünkü spesifikasyonları düzgün hazırlayamıyorlar, ihaleyi hazırlayan elemanlar anlamıyor olaydan.

Bir de bu tarz problemler genelde sorunun üzerine sunucu atarak çözülebilecek problemler değil.

Dümdüz bir site yazmakla, anlık 50 bin kullanıcısı olan bir uygulama geliştirmek epey farklı şeyler, sistem tasarımı farklı olmalı, kullanacağın araçlar farklı olmalı, programcının mentalitesi farklı olmalı vs.

Yani şöyle anlatayım: ders kayıt sistemini anlık 100 kişiye göre yapıyorlar ama kayıt anında anlık 10.000 kişi oluyor. Sunucu sayısını 3'e katlasan, "kapasiten" anlık 300 kişi olacak, yine çözüm değil. Sunucuların önünde load-balancer atarak da çözemiyorsun bunu. Baştan anlık 10.000 kişiye göre tasarlaman gerekiyor her şeyi. İşte uzun session'ları tutacaksın, sorgular birbirlerini engellemeyecek, bottleneck olan yerleri asenkron yapabiliyorsan öyle yapacaksın falan filan.
  • plutongezegendegilmi  (22.12.20 18:47:44 ~ 18:47:57) 
güvenlik nedeniyle herkes kendi bilgisini kendi içinde tutmak istiyor. bir nevi kvkk durumu

bir de söz konusu sunucuya sürekli olarak "kampüs" içinden erişiyorlar. yani söz konusu sunucu belki sadece 3 gün kampüs dışından kullanılıyor. böyle olunca dışarıda bir sunucu işlerine yaramayacaktır.

haaaa devlet çok güçlü bir altyapı kurar, tüm kurumlara gel bunu kullan der, orası ayrı.
  • co2s2  (22.12.20 19:25:04) 
Bunu buldular :( bknz horizontal scaling


  • wiekannich  (22.12.20 20:34:15) 
On site isteyenler için bile kocaman öpen source cloud yaptılar, bknz openstack


  • wiekannich  (22.12.20 20:35:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.