Nasıl bir kamera?

Efendim uzun süredir kafamı kurcalayan bir soru, son kurtlar vadisi bölümünü izlmemle yeniden depreşti. Sanırım ilk olarak pide görmüştüm bu çekim tekniğini. Sanki insan vücuduna kamera flan bağlanıyor. Ama nedir ne değildir tam olarak şeyettiremedim.
Şimdi efendim www.youtube.com şurada 40. saniyeden sonra yapılan çekim nasıl yapılmıştır. Bu kadar iyi takip edebilen bir steadicam operatörü yoktur heralde. Insan vücuduna kamera flan mı bağlanıyor nedir? Nedir bu aletin/çekim tekniğinin adı?

Valla pi'd bilmiyorumda burda baya boktan olmus. Belliki adamin arkasina uzatip bi kamera takmislar. Muhtemelen iyi sabitlenemedigi icin surekli kesik kesik veriyorlar. Birde adama fazla hareket etme dusmesin demis olabilirler. Gerci bi daha baktimda sanki adam kaykayda giib duruyor, viraj alislari falan cok duzgun. tekerlekli biside tasiyo olabilirler belki. Ama hic anlamam bu olaylardan.

  • badseed  (17.10.07 16:59:04)
bu iki tur yapilmi$ olabilir 1- goruntu adamsiz cekilip sonra uzerine masklanarak 2- stedicam kullanarak. steadicamin vucuda baglanan zamazingosunu tersten baglarsa zaten bu aciyi rahatlikla tutturabilirsiniz. bir montu tersten giymek gibi bi$i. cogu sahnelerde etraftaki objeler karakterler vs.. hicbi$i adama bakmiyo ne bilim bi yerde sadece biri bakiyor belki de adamsiz cektiler elle gezdirip sonra herifi goruntunun ustune yapi$tirdilar.

  • maresalx  (18.10.07 02:40:58)