Wi-fi kanal ayarı

Merhaba,

Modemde (NetMaster Infinity-401) ara ara internet kesintisi yaşadığım için yayın kanalı ayarına bakıyorum ancak bir konuda kafam karıştı.

1) 2.4ghz bandında en uygun kanalı seçmek gerektiği söyleniyor.
2) 1,6 ve 11. kanalların çakışmadığı için tercih edilmesi gerektiği söyleniyor.
3) Routerda kanalı "Auto" modunda seçersek en uygun kanalı seçeceği söyleniyor.

Ayrıca
1) 2.4ghz bandında kablosuz bandwith'in 20mhz seçilmesi tavsiye ediliyor
2) Routerda otomatik olarak bu 20/40mhz olarak geliyor ve genelde seçilenin 40mhz olduğunu görüyorum.

Bu dilemmalarla ilgili tavsiyeniz var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Telefona bir wifi analiz aplikasyonu kurup, onunla etraftaki diğer wifi modemlerin kanallarına bakın. Boş olan kanal varsa kendi modeminizi ona ayarlayın.

  • reactionic  (21.12.20 17:31:50)
Onu yaptım zaten ama muhtelif zamanlarda kontrol ettiğimde boş diye aldığım kanallar kalabalıklaşıyor ve uygulama artık onları "iyi" olarak göstermiyor.

  • prole  (21.12.20 17:54:04)
Modemlerin çoğu otomatik modda olduğu için muhtemelen köşe kapmaca oynar gibi değiştiriyorlar kanalları. Wifi modem yoğumluğunun yüksek olduğu yerlerde 2.4GHz için kanal ayarı da kurtarmıyor.

  • reactionic  (21.12.20 18:16:17)