sepette indirim denen şey

ben bunu anlamıyorum ya. sitede mesela bir ürün var, 1000 lira olsun. normalde yüzde 25 indirimli oluyor. 1000 üzerine çizik atıyor 750 tl diyor. sonra bir de sepete koyarsan sana yüzde 10 daha -diyor. yani bana ürünü sepete ekletince kesin aldıracağını falan mı düşünüyor? bütün indirim neyse bana en baştan onu göster, ben de hesapla kitapla uğraşmadan ona göre alayım. bir ürünün nasıl iki indirimi olabilir ki? yok abi ben sepet dışından ilk indirimli hâlini alacağım diyecek halim yok herhalde? bu ne düşünülerek hazırlanmış bir pazarlama taktiğidir acaba, bilen varsa biraz bu işin psikolojisini anlatabilir misiniz?

hepsini en başta gösterse diyeceksin ki he indirim varmış. ama indirim üstünden bir indirim daha olunca psikoljik olarak "çok uyguna geliyor" kafasını oluşturmaya çalışıyorlar işte. o üstü çizili fiyatlar arttıkça beyin daha fazla dopamin salgılıyor.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (21.12.20 12:18:41)
Bazı sitelerde (hb mesela) satıcının yaptığı indirime ilaveten sitenin kendisi de indirim yaparsa bunu "sepete eklediğinde şu kadar" diye gösteriyor.

  • himmet dayi  (21.12.20 12:50:34)
himmet dayıya ek olarak, sepete eklediğinde almak istediğini belirtmiş oluyorsun aslında. Eminim denk gelmişsindir, "sepetinde şu ürünü unuttun, kaçırmadan al" gibi mailler gelmeye başlar sepetinde ürün varsa. Mail gelmese bile neyi sevip almak istediğin bilinebilir. (gezdiğin her sayfadaki ürünü almıyorsun ama sepet baya düşündüğünü gösteriyor) Yani bir algoritma var mıdır bilmiyorum ama sepete atıp almadığın şeylerden bile sana gösterilecek "bunlara da bak" kısmı güncellenebilir bence.

  • nhk ni youkosu  (21.12.20 13:25:20)