Göçüp gidemiyor muyuz buralardan?

Bir kaç senedir online çalışıyorum. İşlerim de çok şükür iyi gidiyor.

Millet hani göçebe çalışıyor ya hani. Zırt pırt denk geliyorum sosyal medyada.

Bu insanlar nasıl gidip kalıyor o ülkelerde?

Biz de gitsek olmuyor mu? :/

kalanlar genelde gerçekten istemiyor veya hazır hissetmiyor.

özetle oluyor, ne yapmak nerede yaşamak istediğinize karar vererek başlayabilirsiniz.
  • jimjim  (19.12.20 20:28:31)
cevaplar için teşekkürler.

benim sorum tam olarak neresi veya ne yapmakla alakalı değil.

nasıl gidiyorlar bu arkadaşlar?

turist vizesi mi alıyorlar acaba?

ben atıyorum belarus'a gideyim 6 ay orada çalışayım istiyorum ama kafama göre gidemem değil mi? turist vizesiyle zaten kalamazsın o kadar uzun süre, çalışma vizesi de alamazsın. çünkü freelance çalışıyorsun. ee nabacağız o zaman?
  • heartwork  (19.12.20 23:15:24)
Ben X ülkesine gidip 6 ay orda takılayım demek mantıksız zaten, ortamı sevecek misin, uyum sağlayabilecek misin belli değil. Önce turist vizesiyle gidilir, sonrasında eğer kalmak istiyorsan o ülkenin daha uzun süreli vize seçeneklerini araştırırsın, expat forumlarından ipuçları toplarsın, konaklama sigorta gibi maliyetleri nasıl düşürebileceğini, hangi şehrin neresinde yaşamak isteyeceğini vs keşfedersin. Birinci dünya ülkesi vatandaşları vize konusunda çok daha avantajlı tabi.

  • mikro patlama  (20.12.20 01:06:27)
belarusa neden vize alamıyorsun?
turist vizesi alır 6 ay kalabilirsin.
gittiğin ülkede çalışıyor görünmeyeceksen problem ne olabilir? herkes gibi -gelirini gösterip veya aileni falan sponsor gösterip turist vizesi alabilirsin- 6 ay dedim çünkü turist vizesi 2 yıllık da verilse kesintisiz maks 6 ay kalınabiliyor.

yurt dışında çalışabilmek, tr dışında bir yerde sigortalı olabilmek için
ankara antlaşması yapıp (artık uk dışında) eu ülkelerine başvurabilirsin.
çok paran varsa ev alıp makedonya, ispanya gibi ülkelerden direkt oturum alabilirsin.
düz beyaz yaka çalışanı olarak istediğin yere başvurabilirsin. her yerde şansın olmaz ama almanya, hollanda daha çabuk buyur gel diyebilir.
kanadaya göçmenlik başvurusu yapabilirsin.
gelecek sene itibariyle uk de kanada benzeri bi puanlamayla göçmen alacak buna bakabilirsin.
eu ülkelerine master, dil okulu benzeri vizelerle gidip sonrasında verilen ek iş arama vizesinden yararlanabilirsin.
vizesiz istersen surinam'a gidebilisjfşlsjgf :p

öyle bi sormuşsun ki
yurtdışı diye bi yer varmış neresi yurtdışı gibi :D

edit: bi de expatlık başka şey göçmenlik başka şey onu da bi netle.
  • jimjim  (20.12.20 01:37:03 ~ 01:37:48)
freelancer veya startup vizelerini arastirin, bir cok ulkenin boyle vizeleri var.

  • cairo  (20.12.20 09:13:46)
yani zaten avrupa birliginin olayi o. iscilerin serbest dolasimi falan. turkiye bunun parcasi degil. "Biz de gitsek olmuyor mu?"nun kisa cevabi hayir.

uzun cevabi, ulke bazinda arastirma yaparsan (mesela ankara antlasmasi falan) bir seyler cikabilir. bazi ulkeler master falan yapan ogrencilere mezuniyetten sonra gecici oturma izni sagliyor, bu belli sartlari karsilayan is bulunca kaliciya evriliyor falan... dedigim gibi her ulkenin sartlari farkli.

bir de tabii gitmek istedigin ulkede bir is ilanina basvurup kabul alamya calisabilirsin.

"İşlerim de çok şükür iyi gidiyor" kenara duzenli para at. cere cope harcama.
  • hot potato  (20.12.20 10:42:53 ~ 10:43:48)
freelance calisip her sene ulke degistiren arkadaslarim var.
Bunlarin tipik iki ozelligi var:
1 - hali hazirda zenginler, istedikleri ulkeden vize alabiliyorlar, aslinda calismalarina falan da gerek yok, amaclari gezinti.
2 - saglam bir ulkeden vatandasliklari var, vize problemleri yok.

bu iki gruba giremiyorsan o is zor yonca..
  • cooperr  (20.12.20 10:57:20)