Taşınıyorum kontrat bitmedi

ev sahibi 2-3 ay daha kira isterse sokak çocuklarını, evsizleri, suriyeli sığınmacıları eve doldurup kirayı ödemeye devam edicem. Ev istanbulda lüks bir muhitte. Kış aylarında bi hayrım olsun. Hukuksal bi hata olur mu? Apartman sakinleri kesin rahatsız olur.

Hukuksal bir hata olur tabii ki. Bir kere yasal olarak sözleşme bitmeden taşınırsanız ev sahibinin kirayı isteme hakkı var. Hukuk buna makul süre için diyor. 2-3 ay makul süre sayılır. Yani 2-3 ay kira istemeye hakkı var.

Ayrıca kontratta "kiralananı kısmen ya da tamamen başkasına devredemez" diye bir madde var. Kafanıza göre eve başkasını alamazsınız yani.

Özetle sen kış günü kontrat bitmeden çıkıp adamı zarara sokuyorsun, bir de üstüne evini tanımadığın insanlara verip daha da zarara sokmak istiyorsun.
  • himmet dayi  (19.12.20 12:56:45 ~ 13:01:16)
Devretmiyorum, bireyleri arkadaş kabul edip eve alıyorum diyelim.

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 12:59:15)
Misafir/arkadaş üç gün kalır, bir hafta kalır. Ev sahibi sizi dava ederse hiçbir hakimi iyi niyetli olduğunuza ikna edemezsiniz ki iyi niyetli de değilsiniz zaten.

  • kobuzchu kiz  (19.12.20 13:02:44 ~ 13:02:56)
Abi öyle bir şey yok. Ev sahibi şikayet eder. Bu tespit edilir ve senin başın ağrır. Farkında mısın bilmiyorum ama evden sözleşme bitmeden çıkarak sen zaten haksız konumdasın. Ayrıca bu yaptığın bence hafif tabirle terbiyesizlik.

  • himmet dayi  (19.12.20 13:02:53)
Evsizler ölsün mü beyaz adam

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 13:09:40)
Yeni taşındığın eve almayı denesen?

  • kisa  (19.12.20 13:10:17)
@kobuzchu ben de bi haftalık aralıklarla içerdeki popülasyonu değiştiririm.

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 13:10:32)
"Hiçbir hakimi iyi niyetli olduğunuza ikna edemezsiniz."

  • kobuzchu kiz  (19.12.20 13:14:15)
İyi de ben telefonla söylemiştim 4 ay önce, o da tabii çıkabilirsiniz Süre dolmadan demişti.

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 13:15:45)
Söz uçar yazı kalır.

Ayrıca siz iyi niyetli değilsiniz, evsizleri düşünmüyorsunuz. İyi niyetli olsanız başka şekilde yardım ederdiniz zaten.

Kontrat bitince eve yerleştirdiğiniz kişileri de çıkaracak mısınız ?
  • fezagezgini  (19.12.20 13:54:30)
Kontrat bitince çıkarıcam ama bu platforma iyi niyetimi ve evsizleri düşündüğümü ispatlamak için bi sene daha kontratı uzatabilirim yeterince gaza getirirseniz. :)

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 13:59:43)
Takdir edersiniz ki umrumuzda değil :)

  • fezagezgini  (19.12.20 14:25:20)
Senin iyi niyet şovun beni çok etkilemedi açıkçası. Çünkü bir yere iyilik yapayım derken diğer (birkaç) yere kötülük yaptığının farkında değilsin. Eğer gerçekten samimiysen ev sahibi o kirayı almazsa 3 aylık kiranın tamamını evsizlere bağışlarsın. Bu da beni etkilemez gerçi ama en azından bir iyiliğe vesile oldu duyuru insanları derim.

  • himmet dayi  (19.12.20 14:34:44)
Yap da bak bi şikayet etsin komşular, polis eve gelsin aralarından bir kaçı sabıkalı çıksın o zaman kontratta sende ne güzel adliye git gel yaparsın belli bir süre sana da değişiklik olur :D

Hatta aralarında sağlam suçu olan çıkarsa bir 5-10 sene de hapiste yuvarlanırsın hem kontrat kira falan dertlerin de olmaz. Mis. :D
  • koskoca kirpi  (19.12.20 15:17:57)
zaten çıkabilirsiniz bi şey olmaz demiş adam? ayrıca mücbir sebeple çıkıyorsanız, kalan kirayı alamaz.

  • hazen  (19.12.20 15:33:30)
@hazen: mücbir sebepler aralarında neler var hocam misal evin satılığa çıkartılması mücbir sebep mi?

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 15:53:16)
arkadaşlar yukarıda yeteri kadar belirtmişler hukuken haksız olduğunu.

onun haricinde ise bomboş bir karaktersin. :)
adamsan uzatırsın kontratı, evsizleri toplarsın eve kanıtlarsın. klavye delikanlılığı yapmayın şurada.
  • nasil olacak bazi seyler  (19.12.20 17:09:26)
sadece şunu sormak istiyorum. ev sizin eviniz olsa ve kiracınız evin 2-3 ay erken boşaltsa ve kontrata rağmen kira ödemek istemese,

evinize ne idüğü belirsiz insanları sokup kira bitiminde evi öyle teslim etse?

tepkiniz nasıl olurdu?

evsizler ölmesin haklısınız mı derdiniz bir de?
  • naksidil  (19.12.20 18:06:47)
@naksidil: biz kendi kiracılarımızdan bi sene kira alamıyoruz, çık diyoruz çıkmıyor, avukata para verip bi sene de öyle bekliyoruz sonunda zorla çıkıyor, evin de anasını bellemiş oluyor bi de eve masraf ediyoruz. Kiracı zararsız masrafsız evi boşaltıyorsa öper başımın üstüne koyarım. Boş eve kira vermeyi teklif etse de ben kabul etmem.

  • Kahir ekseriyet  (19.12.20 18:28:45)